ABD'den Kuzey Kore'ye diyalog çağrısı: Ne zaman isterlerse biz hazırız

ABD'den Kuzey Kore'ye diyalog çağrısı: Ne zaman isterlerse biz hazırız

ABD'den Kuzey Kore'ye diyalog çağrısı: Ne zaman isterlerse biz hazırız

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Kuzey Kore ile ilgili yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore ne zaman konuşmak isterse ön koşulsuz olarak ilk toplantıyı yapmaya hazırız" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore ile "ön koşulsuz olarak" görüşmeye hazır olduklarını bildirdi.Tillerson, başkent Washington merkezli Atlantic Council adlı düşünce kuruluşunda 2017 yılı dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kuzey Kore konusuna değinen Tillerson, "Diplomatik açıdan daha önce belirttik; Kuzey Kore ne zaman konuşmak isterse biz hazırız. İlk toplantıyı ön koşulsuz yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı. Görüşmeye hazır olduklarını belirten Tillerson, Kuzey Kore'den silahlarını bırakmasını beklemenin "çok da işe yaramayacağını" söyledi.

Kuzey Kore'nin gizli 'biyolojik savaş planı' ortaya çıktı: Genetiği bile değiştirecek!

Diplomatik çabalar sona ererse...

"Sadece elindeki programı bırakırsan seninle görüşmeye hazırız diye masaya çağırmak çok da gerçekçi değil." diyen Tillerson, diplomatik çabaların sona ermesi durumunda ise askeri bir rolün devreye gireceğini anlattı. ABD Başkanı Donald Trump ve Tillerson arasında Kuzey Kore politikası noktasında görüş ayrılıkları daha önce basına yansımıştı. Başkan Trump, Kuzey Kore'ye karşı daha sert bir söylem kullanırken, Tillerson ise diplomasinin önemine vurgu yapıyor.

Tillerson, Asya ziyaretinde Kuzey Kore'ye karşı ABD'nin bölgedeki müttefikleriyle görüşmeler yaparken, Donald Trump ise bu çalışmaların "boşuna" olduğunu savunmuştu.