hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AB’den resmi onay! Ukrayna ve Moldova’yla müzakereler başlıyor

  AB’den resmi onay Ukrayna ve Moldova’yla müzakereler başlıyor
  expand
  KAYNAKİHA

  Avrupa Birliği (AB), Ukrayna ve Moldova ile üyelik müzakerelerinin resmi olarak başlaması kararı aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa Birliği (AB), Ukrayna ve Moldova’nın Batı ülkelerine daha fazla yaklaşması ve Rusya etkisinin azaltılması amacıyla iki ülke ile üyelik müzakerelerinin resmi olarak başlaması kararı aldı.

  MÜZAKERELER 25 HAZİRAN'DA BAŞLAYACAK

  AB dönem başkanı Belçika tarafından yapılan açıklamada, üyelik müzakerelerinin 25 Haziran’da Lüksemburg’da başlamasına karar verildiği kaydedildi. Açıklamada, “Konsey, Ukrayna ve Moldova ile Avrupa Birliği'ne katılım müzakerelerine ilişkin müzakere çerçevesini de içeren AB'nin ortak tutumunu onayladı. Müzakereler, 25 Haziran Salı günü Lüksemburg’da başlayacak. Ukrayna ile yapılacak müzakereler yerel saatle 15.30’da (TSİ 16.30), Moldova ile müzakereler ise yerel saatle 18.00’da (TSİ 19.00) başlayacak” denildi.

  BİR DİZİ EKONOMİK VE SİYASİ DÜZENLEMELERİN YERİNE GETİRİLMESİ GEREKİYOR

  Ukrayna, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde savaş başlatmasından kısa bir süre sonra AB’ye başvurmuştu. AB’ye üye 27 ülkenin liderleri geçtiğimiz yıl Ukrayna ve Moldova’nın AB’ye katılım müzakerelerinin başlatılması konusunda mutabakata varmıştı. Aday ülkelerin AB’ye üye olabilmeleri için bir dizi ekonomik ve siyasi düzenlemeleri yerine getirmesi gerekiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow