hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? Açık cezaevi izinleri son tarih ne? Mahkum izinleriyle ilgili CTE kararı!

  Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı Açık cezaevi izinleri son tarih ne Mahkum izinleriyle ilgili CTE kararı
  expand

  Açık cezaevi izin süreleri bir kez daha mahkum ve mahkum yakınlarının gündemindeydi. COVİD-19 pandemi tedbirleri dolayısıyla 5. Yargı Paketi ile 31 Ocak tarihine kadar uzatılan açık cezaevi izinlerinde alınacak kararlar için beklentiler ocak ayının son günlerinde artmıştı. Açık cezaevi izinlerinde son durum, yapılan açıklama ile belli oldu. Peki, açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, ne zaman son? İşte konuyla ilgili son detaylar..

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mahkum ve mahkum yakınları tarafından cezaevi izinlerinin uzatılıp uzatılmayacağı merak ediliyor. Yargı Paketi içerisinde yer alan bilgilere göre CTE, 31 Mayıs 2022 tarihine kadar uzatma hakkına sahip olmuştu. Cezaevinde tutuklu bulunanların yakından takip ettiği açık cezaevi izinleri hakkında son dakika açıklama geldi.

  AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ UZATILDI MI?

  Açık cezaevi izinleri 31 Ocak tarihinde sona erecekti. 7242 Sayılı Kanun Kapsamında Bazı Hükümlüler İçin Uygulanan COVID-19 İzni ile İlgili yayınlanan duyuruda açık cezaevi izin sürelerinin, 31 Ocak 2022 tarihinden itibaren 2 (iki) ay süreyle uzatılmasına karar verildiği bildirildi.

  Açık cezaevi izinleri hakkında Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nden açıklama yapıldı. Açıklamada, "5275 sayılı Kanun’un Geçici 9/5. maddesi uyarınca alınan Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün 26/01/2022 tarihli yazıları ile “COVID-19 pandemisine ilişkin salgın riskinin ortadan kalkmamış olması nedeniyle hükümlülere verilen COVID-19 izin sürelerinin 2 (iki) ay süre ile uzatılmasına” dair önerisi doğrultusunda açık ceza infaz kurumlarında bulunan veya açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen yükümlüler hakkındaki izin sürelerinin, 31 Ocak 2022 tarihinden itibaren 2 (iki) ay süreyle uzatılmasına karar verilmiştir." ifadeleri yer aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  5. YARGI PAKETİNE GİRMİŞTİ

  Partilerin ortak önergesiyle kanun teklifine ihdas edilen maddeyle ceza infaz kurumlarındaki Covid- 19 izinleriyle ilgili düzenlemede değişiklik yapıldı. Mevcut düzenlemedeki 'her defasında 2 ayı geçmemek üzere 9 kez uzatılabilir' ibaresi, 'her defasında 2 ayı geçmemek üzere 12 kez uzatılabilir' şeklinde değiştirildi. Buna göre; koronavirüs salgını sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlülerin bu kapsamdaki izin süresi 31 Mayıs 2022'ye kadar uzatılabilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow