hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı? Mahkumların Covid-19 izni bitti mi? CTE 2022 açık cezaevi izin süresi..

  Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı Mahkumların Covid-19 izni bitti mi CTE 2022 açık cezaevi izin süresi..
  expand

  Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? Sorusu mayıs ayının sonunda bitecek olan izin süresi nedeniyle merak ediliyor. Yargı Paketi içerisinde yer alan bilgilere göre CTE, 31 Mayıs 2022 tarihine kadar uzatma hakkına sahip olmuştu. Peki, açık cezaevi izinleri tekrar uzatılacak mı? İşte, 2022 açık cezaevi izin süreleri hakkında ayrıntılı bilgiler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, sorusu mahkum ve mahkum yakınları tarafından son gelişmeler ile takip ediliyor. 31 Mayıs tarihine kadar uzatılması kararlaştırılan açık cezaevi izinleri ile ilgili yeni bir karar alınıp alınmayacağı gündeme geldi. 5. Yargı Paketi'nde ceza infaz kurumlarındaki Covid- 19 izinleriyle ilgili maddenin de ihdas edildiği yargı paketi ile izin süresinin 31 Mayıs 2022'ye kadar uzatılabileceği bildirilmişti.

  AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ UZATILACAK MI?

  Cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlere uygulanan koronavirüs izninin uzatılmayacağı ve 31 Mayıs'tan sonra alınan kararda herhangi bir değişiklik olmaması halinde yaklaşık 80 bin kişinin yeniden cezaevine döneceği belirtildi.

  "12 KEZ UZATILABİLİR" İBARESİ

  Partilerin ortak önergesiyle kanun teklifine ihdas edilen maddeyle ceza infaz kurumlarındaki Kovid- 19 izinleriyle ilgili düzenlemede değişiklik yapıldı. Mevcut düzenlemedeki 'her defasında 2 ayı geçmemek üzere 9 kez uzatılabilir' ibaresi, 'her defasında 2 ayı geçmemek üzere 12 kez uzatılabilir' şeklinde değiştirildi. 

  Buna göre; koronavirüs salgını sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlülerin bu kapsamdaki izin süresi 31 Mayıs 2022'ye kadar uzatılabilecek. Kararla ilgili duyurunun önümüzdeki günlerde yeniden erişime açılması beklenmekedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow