hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Norveç’i kınadı

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Norveç’i kınadı
  expand

  ABD Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ şüphelilerinin sığınma taleplerini kabul ettiği basına yansıyan Norveç’i kınadı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ üyelerinin sığınma talebini kabul eden Norveç’i kınadı.

  Bekir Bozdağ ABD'den Gülen'in tutuklanmasını talep etti

  Çeşitli programlara katılmak üzere bulunduğu Sinop'ta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bozdağ, Norveç'in FETÖ şüphelilerinin sığınma taleplerini kabul ettiği yönündeki bir soru üzerine şunları söyledi:

  "Batılı ülkeler de şöyle bir uygulamayı son dönemde çok üst düzeyde görüyoruz. Kim Türkiye’ye zarar veriyorsa, Türkiye Devletinin ve Türk halkının aleyhine çalışıyorsa Türkiye’nin aleyhine ve Türk kanunlarına göre suç işliyorsa onlara üst üstte korumalar sağlanıyor. Ne yapılıyor işte hemen mültecilik statüsü verilebiliyor ve bu statü verildiği zamanda iade süreçleri uluslararası hukuk çerçevesinde tıkanmış oluyor. Norveç’te yer alan haberlere bakıldığında darbeci bazı subaylara sığınma hakkı tanınmış durumda. Tabii bu kabul edilebilir bir durum değildir. Avrupa darbecilerin teröristlerin katillerin sığınacağı bir güvenli liman olmamalıdır. Demokrasiye ve hukuk devletine inananlar hukukun evrensel ilkelerini ve demokratik değerleri savunanlar bu değerlerin ilkelerin gereği neyse onu da yapmaları lazım. Biz Türkiye olarak bu beklentilerimizi hep ifade ediyoruz. Ama maalesef gerek Norveç gerekse diğer Batılı ülkeler hem hukukun evrensel ilkelerini Türkiye söz konusu olunca pervasızca çiğniyorlar hem de demokratik değerleri Türkiye söz konusu olunca göz ardı ediyorlar. Bu açık bir çifte standarttır. Kabul edilemez bir durumdur. Norveç’in aldığı bu kararı kınıyorum."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bozdağ, Norveç'in kararının, hukukun evrensel ilkelerine de aykırı olduğunu söyledi ve bu ülkeyi demokratik değerleri hiçe saydığı için de kınadığını belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow