Adil Öksüz'ün iade dosyasının detayları: Almanya'da olduğu böyle ortaya çıktı

Adil Öksüz'ün iade dosyasının detayları: Almanya'da olduğu böyle ortaya çıktı

Akıncı Üssü'nde yakalandıktan sonra serbest bırakılarak kayıplara karışan ve Almanya'da olduğu belirlenerek bu ülkeden iadesi için hazırlık yapılan darbenin "kara kutusu" Adil Öksüz'le ilgili Ankara'nın hazırladığı dosyanın detayları ortaya çıktı.

Hürriyet'in haberine göre, FETÖ lideri Fetullah Gülen’in 15 Temmuz ihaneti için en kritik görevi verdiği firari şüpheli Adil Öksüz’ün Almanya’dan iadesi için dosya hazırlandı. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hazırladığı 18 sayfalık iade dosyanın, Öksüz’ün kaçmasından hemen sonra çıkartılan geçici tutuklama talebinin devamı olduğu öğrenildi. Öksüz, Türkiye’den yasal yollarla çıktığı tespit edilemediği için geçici tutuklama kararı ile aranmaya devam ediliyordu. Ancak son aylarda Almanya’da olduğuna ilişkin bilgiler nedeniyle geçici tutuklama talebindeki bilgiler tercüme ettirilerek iade dosyasına çevrildi. Adalet Bakanlığı, mahkemenin kendisine gönderdiği Öksüz’ün tutuklanarak iade edilmesi talebi dosyasını Almanya’ya gönderilmesi için Dışişleri Bakanlığı’na iletecek.


Adil Öksüz için iade talebi


Restoranda yemek yerken görüldü ihbarı


Karar gazetesinin haberine göre; Öksüz’ün Almanya’da olduğuna ilişkin iddialar oradaki Türk vatandaşlarının ihbarlarıyla başladı. Öksüz’ün 17-18 Temmuz tarihlerinde bir lokantada yemek yerken gördüğünü söyleyen Türk vatandaşları, yetkililere bilgi verdi. Öte yandan Türk yetkililere ulaşan bir diğer iddia ise Öksüz’ün iltica başvurusu yaptığı ve geçici oturma talebinin kabul edildiği yönündeydi. Almanya’nın iltica başvurusunu gizli tuttuğu ve henüz bu konuda bir işlem yapılmadığı ifade edildi. Dışişleri Bakanlığı bu bilgilerle Almanya’ya nota vererek Öksüz’ü sordu. Ancak Almanya bu notaya cevap vermedi.


Adil Öksüz'ü kaçıranlara ceza yağdı


Almanya'ya nasıl kaçtı?


Öksüz’ün iltica başvurusu ve bu ülkede olduğuna dair iddiaların somutlaştırıldıktan sonra iade dosyası için düğmeye basıldı. Öksüz’ün Almanya’ya nasıl kaçtığı ile ilgili değerlendirmelerde de iki senaryo ağırlık kazandı. Kaynaklar, Öksüz’ün kanlı darbe girişiminin ardından yurtdışına kaçamadığı, gaygubet evlerinde saklandıktan bir süre sonra, sahte kimlikle Gürcistan üzerinden ya da özel bir uçakla kaçırıldığı üzerinde durulduğunu belirtti.


Akıncı Üssü’ndeki soruşturma sırasında Öksüz’ün içeride olduğunu gösteren bir kamera görüntüsünün ortaya çıkmamasına da dikkat çeken kaynaklar, darbe girişimini yöneten diğer isimler Kemal Batmaz ve Harun Biniş’in güvenlik kameralarına yakalandığını hatırlattı. Öksüz’ün darbe girişimi sırasında nerede olduğunun da araştırıldığı belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS