Adil Seçim Platformu'ndan 24 Haziran açıklaması

Adil Seçim Platformu'ndan 24 Haziran açıklaması

Adil Seçim Platformu'ndan 24 Haziran açıklaması

Adil Seçim Platformu'ndan 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarının, teknik alt yapıdaki entegrasyon problemleri nedeniyle saat 21.00'a kadar yaşanan ciddi sorunlar nedeniyle paylaşılamadığı açıklanarak, "Taahhüdümüzü zamanında yerine getiremediğimiz için ve seçmenlerin bu yöndeki beklentisini karşılayamadığımız için samimiyetle özür dileriz" denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Millet İttifakı'na bağlı siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla kurulan "Adil Seçim Platformu", 24 Haziran seçimi sürecindeki faaliyetlerinin muhasebesini kamuoyuyla paylaştı.

Platform tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Neler yaptık?" denilerek yaklaşık 415 bin sandık kurulu üyesi, 295 bin de müşahit görevlendirmesi yapıldığı belirtildi. Oy verme işleminin bitmesinin ardından sandık başında bulunan yaklaşık 700 bin görevlileriyle ıslak imzalı tutanakların partilerin merkezlerine ulaştırıldığı anlatılan açıklamada, bu yolla siyasi partilerin gerekli gördükleri yerde itirazlarını usulüne uygun ve zamanında yapmalarına olanak sağladıkları belirtildi.

Görevli avukatlarıyla sandık başlarındaki usül ve yasa dışı olaylara müdahale ettikleri dile getirilen açıklamada, sandık başındaki müşahitlerine mobil uygulamayla destek sağlayıp, karşılaştıkları sorunlara çözüm sundukları ifade edildi. Sandık başındaki görevlilerinden gelen bilgileri de kamuoyuyla paylaştıkları anlatıldı.

Açıklamada, "Neleri yapamadık" başlığı altında da seçim sonuçlarının paylaşılmasıyla ilgili yaşanan teknik sıkıntıya yer verilerek seçmenden özür dilendi. Seçim öncesi tüm sandık başlarından alınacak seçim sonuçlarını gerçek zamanlı olarak tüm Türkiye'ye duyuracaklarını ilan ettikleri hatırlatılan açıklamada, "Ancak, oy verme işlemi tamamlandıktan sonra, platform üyesi siyasi partilerin veri akışının başlamasının ardından yaşanan 'Adil Seçim Uygulaması' alt yapısıyla ilgili entegrasyon problemleri sebebiyle, sandık başlarından gelen seçim sonuçlarını karşılaştırarak yayınlayacağımız sistemimizin çalışmasında saat 21.00'e kadar ciddi sorunlar yaşadık. Bu süre içerisinde seçim sonuçlarını paylaşamadık" ifadesi kullanıldı.

'Tutanak yüklenmesiyle ilgili sorunlar yaşandı'

Açıklamada, oy verme işleminin tamamlanmasının ardından kısa bir süre Adil Seçim Uygulaması'na tutanak yüklenmesiyle ilgili sorunlar yaşandığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Sandık başında tutanak göndermek üzere görüntü alan seçmenlerin zor durumda kalmalarına neden olduk. Bu kapsamda seçim öncesi ilan ettiğimiz seçim sonuçlarının gerçek zamanlı ilan etme taahhüdümüzü zamanında yerine getiremediğimiz için ve seçmenlerin bu yöndeki beklentisini karşılayamadığımız için samimiyetle özür dileriz."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adil Seçim Platformu bileşenleri arasında Millet İttifakı'nı oluşturan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve DP'nin yanı sıra HDP, Emek Partisi DİSK, KESK, Birleşik Kamu İş, Atatürkçü Düşünce Derneği, Demokrasi İçin Birlik, Hak ve Adalet Platformu, Birleşik Haziran Hareketi, Memleket Biziz, Hürriyet Hareketi, Sandık Gücü, Sensiz Olmaz, Seçim Süreci Meclisleri, Oyum Güvende, Anıtpark Forum, Seçim 2018 Yurttaş Haber Ağı bulunuyordu.