Af çıkacak mı? Meclis açılıyor! Af yasası haberleriyle ilgili son durum

Af çıkacak mı? Meclis açılıyor! Af yasası haberleriyle ilgili son durum

Af yasası haberleriyle ilgili son durum merakla araştırılıyor. Yeni yasama yılında Meclis’in gündeminde yargı reformunun yer alması bekleniyor. Yargı reformu içerisinde de ceza infaz kanunu ile ilgili değişikliğin olma beklentisi ise Ankara kulislerinde yüksek sesle dile getiriliyor. Söz konusu değişikliğin yapılması halinde bazı hükümlülerin erken tahliyesi gündeme gelecek. Erken tahliye ya da halk arasındaki yaygın kullanımıyla af çıkacak mı? İşte, af yasası haberleriyle ilgili son durum…

Af yasası haberleri ya da ceza infaz kanunda yapılması beklenen olası değişiklik merakla araştırılıyor. Ceza infaz kanundaki söz konusu değişikliğin Meclis gündemine gelmesi beklenen yargı reformu paketinde yer alması tahmin ediliyor. Beklenen değişikliğin gerçekleşmesi halinde bazı hükümlülerin erken tahliyesi mümkün olacak. Af olarak kamuoyunda dillendirilen söz konusu değişiklikle ilgili detaylar gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Meclis bugün açılıyor. Peki, af çıkacak mı? İşte, af yasası haberleriyle ilgili son durum…


AF YASASI ÇIKACAK MI?


Yargı reformu kapsamında önümüzdeki günlerde Meclis bazı değişiklikler yapacak. Değişikliklerden bir kısmının da ceza infaz rejimi ile ilgili olacağı tahmin ediliyor. Ancak infaz rejimi düzenlemesinden bir genel af olarak bahsetmek mümkün değil. Bu nedenle ceza infaz rejimi değişikliği sonrası bazı suçlardan hüküm giymiş kişiler içeride bulunma sürelerinde yaşanacak değişiklik sonrası tahliye olabilir. Konuyla ilgili ilk bilgiler geçtiğimiz aylarda gündeme gelmişti.


Meclis bugün açılıyor. TBMM’nin yeni yasama dönemi başladıktan sonra çalışmaların belirli bir aşamaya getirilerek konunun Meclis’e gelebileceği söylenebilir. Bunun için de en erken tarih Ekim 2019 olabilir.


AF YASASINDAN KİMLER YARARLANABİLECEK?


Çalışma bir af niteliğinde değil, Şartlı salıverilme ve Denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.


Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.


Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS