Af haberleri 2019.. Af çıkacak mı, ceza infaz yasasında son durum ne?

Af haberleri 2019.. Af çıkacak mı, ceza infaz yasasında son durum ne?

Kamuoyunda af yasası olarak adlandırılan ceza infaz düzenlemesi kapsamında çalışmalar devam ediyor. İnfaz rejiminde yapılacak olan düzenleme ile birlikte içeride bulundukları süreleri tamamlayan kişiler tahliye olabilecek. Peki, infaz rejimi düzenlemesi ya da kamuoyundaki adıyla af yasası ne zaman yasalaşacak?

Son dakika af haberleri ceza infaz rejimi değişikliğini yakından takip eden kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. İnfaz süresi içerisinde yapılacak değişiklik ve diğer detaylar bir süredir gündemde yer almaya devam ediyor. Peki, af çıkacak mı, süreç nasıl değerlendirilmeli? İşte af meselesi ile ilgili tüm detaylar…

AF YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Ancak henüz ceza infaz kanunu ile ilgili değişiklik planı henüz Meclis gündemine gelmedi. Bu değişiklik teklifinin de Kasım ayı içerisinde TBMM’ye gelmesi bekleniyor.

İNFAZ SÜRESİ DEĞİŞİKLİĞİ NASIL OLACAK?

Yürürlükteki yasaya göre ağırlaştırılmış müebbet cezasından hüküm giyenlerin infazı 30 yıl, müebbet alanların 24 yıl, diğer süreli hapis cezası alanlar yönünden ise üçte iki oranında uygulanıyor.

Yapılacak düzenlemeyle, süreli hapis cezalarındaki infaz oranının, 2004 değişikliği öncesindeki gibi, yarı yarıya uygulanması üzerinde duruluyor. Bu durumda örneğin 10 yıl ceza alan bir kişi 6 yıl 6 ay yerine 5 yıl cezaevinde kalacak.

DENETİMLİ SERBESTLİK SÜRESİ DEĞİŞİYOR

Denetimli serbestlikten yararlanma koşullarında da değişikliğe gidilerek, cezayla orantılı olarak yararlanma ilkesinin getirilmesi planlanıyor.

Mevcut uygulamada, cezasının son 6 ayını açık cezaevinde geçiren hükümlülerden koşullu salıverilmesine 1 yıl veya daha az süre kalanlar denetimli serbestlikten yararlanabiliyor.

Yeni düzenlemede, denetimli serbestlikten yararlanma koşulunun, tahliyeye 1 yıl kala değil, aldığı ceza oranına göre belirlenmesi üzerinde duruluyor.

CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ O SUÇLARI KAPSAMAYACAK

Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların dışında başka bir suçtan hüküm giymiş olan kişi taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek. Öte yandan konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS