Son Dakika

Af yasası çıkacak mı? Son dakika af haberleri 22 Mart 2020

A A

22.03.2020 - 14:09 Son Güncelleme:

Ceza infaz düzenlemesi talimatı sonrası son dakika af yasası haberleri bir kez daha gündeme geldi. Geçtiğimiz günlerde çalışmaların hızlandırılması talimatını veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlemenin yasalaşmasını bekleyen binlerce kişiye müjdeyi vermişti. Peki, kamuoyunda af yasası olarak adlandırılan ceza infaz düzenlemesi içerisinde son durum ne?

Af yasası çıkacak mı? Son dakika af haberleri 22 Mart 2020

Son dakika af haberleri 2020 af yasası ile ilgili gelişmeleri aktarmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan taslak metinde düzenlemenin hangi suçları kapsayacağı büyük oranda netleşmişti. Ancak covid-19 süreci nedeniyle düzenlemenin hangi tarihte Meclis’e geleceği belirsizdi.

Hafta içerisinde konuyla ilgili oldukça önemli bir gelişme yaşandı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlemede çalışmaların hızlandırılması talimatını verdi.

 “ACİL” DÜZENLENME TALİMATI

Hürriyet Gazetesi’nden Oya Armutçu ve Gizem Karakış’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “af yasası” ile ilgili son dakika talimatı geldi.

Haberin detaylarına göre; Çankaya Köşkü’nde önceki gün yapılan koronavirüs zirvesinden hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile akşam saat 19.00’da “acil” bir infaz düzenlemesi toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan ve yaklaşık 1.5 saat süren toplantıya AK Parti Grup Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş, Bülent Turan, Naci Bostancı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldı.

SÜREÇ BURAYA GETİRDİ

Edinilen bilgiye göre toplantıda Erdoğan, 18 yıldır bir infaz düzenlemesi kararının alınamadığını anlatarak, “Bir infaz düzenlemesi yapıyoruz. Süreç bizi buraya getirdi” dedi. Koronavirüs dolayısıyla cezaevlerinin boşaltılması tartışmalarının da gündeme geldiği toplantıda Erdoğan, sürecin getirdiği zorunluluklara işaret etti. Erdoğan, “Bu bedeli bir kişinin affıyla da bin kişinin affıyla da ödeyemeyiz. O yüzden geniş tutulmalı. Bu işi bir an önce çözün” talimatını verdi.

TASLAK METİNDE YER ALAN DÜZENLEME KİMLERİ KAPSIYOR?

17 maddelik taslak metinde infaz düzenlemesi kapsamına alınmayacak suçlar kalem kalem yazıldı. Kapsam dışı tutulan suçlar şöyle sıralandı:

 • Terör suçları
 • örgütlü terör suçları,
 • kasten adam öldürme,
 • cinsel istismar,
 • kadına ve çocuğa şiddet,
 • soykırım suçları,
 • insanlığa karşı işlenen suçlar,
 • insan üzerinde deney suçu,
 • organ ve doku ticareti,
 • reşit olmayana cinsel istismar, çocukların cinsel istismarı suçu,
 • devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya
  devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiiller, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir
  TCK'nın 76'ncı maddesinde düzenlenen (Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, eziyet veya
  köleleştirme, kişi hürriyetinden yoksun kılma, bilimsel deneylere tabi kılma,  zorla hamile bırakma, zorla fuhşa sevk etme) suçların tamamı her türlü eziyet, işkence,
 • Atatürk aleyhine işlenen suçlar ve Orman Kanunu'na aykırı suçlar."

Düzenlemenin genişletilmesi talimatıyla birlikte sürecin nasıl bir şekil alacağı ve hangi tarihte yasalaşacağı ise önümüzdeki günlerde netleşecek.