Af yasası çıkacak mı? Son dakika af haberleri 4 Kasım 2019

Af yasası çıkacak mı? Son dakika af haberleri 4 Kasım 2019

Af yasası için TBMM’den gelecek son dakika açıklamasını bekleyen hükümlü yakınları süreçteki son durumu araştırmayı sürdürüyor. İnfaz rejimi düzenlemesi kamuoyunda af tasarısı olarak adlandırılsa da genel af gibi bir durumdan söz etmek mümkün değil. Yapılacak düzenleme ile içeride bulunma süreleri kısalacağı için sadece bazı suçlardan hüküm giyenler tahliye olabilecek. Peki, af yasası çıkacak mı, süreçte son durum ne?

Af haberleri ile ilgili son dakika gelişmeleri bir süredir hükümlü yakınlarının gündemi üst sıralarda yer alıyor. Tasarı içerisinde yer alan gelişmeler yasalaştığı takdirde binlerce hükümlü tahliye olabilecek. Peki, yasa kimleri kapsıyor ve düzenlemede neler yer alıyor?


AF NE ZAMAN ÇIKACAK?


Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Ancak henüz ceza infaz kanunu ile ilgili değişiklik planı henüz Meclis gündemine gelmedi. Bu değişiklik teklifinin de 2019’un son günlerinde TBMM’ye gelmesi bekleniyor.


İNFAZ SÜRESİ DEĞİŞİKLİĞİ NASIL OLACAK?


Yürürlükteki yasaya göre ağırlaştırılmış müebbet cezasından hüküm giyenlerin infazı 30 yıl, müebbet alanların 24 yıl, diğer süreli hapis cezası alanlar yönünden ise üçte iki oranında uygulanıyor.


Yapılacak düzenlemeyle, süreli hapis cezalarındaki infaz oranının, 2004 değişikliği öncesindeki gibi, yarı yarıya uygulanması üzerinde duruluyor. Bu durumda örneğin 10 yıl ceza alan bir kişi 6 yıl 6 ay yerine 5 yıl cezaevinde kalacak.


DENETİMLİ SERBESTLİK DE DEĞİŞİYOR


Denetimli serbestlikten yararlanma koşullarında da değişikliğe gidilerek, cezayla orantılı olarak yararlanma ilkesinin getirilmesi planlanıyor.


Mevcut uygulamada, cezasının son 6 ayını açık cezaevinde geçiren hükümlülerden koşullu salıverilmesine 1 yıl veya daha az süre kalanlar denetimli serbestlikten yararlanabiliyor.


Yeni düzenlemede, denetimli serbestlikten yararlanma koşulunun, tahliyeye 1 yıl kala değil, aldığı ceza oranına göre belirlenmesi üzerinde duruluyor.


AF YASASI KİMLERİ KAPSIYOR?


Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların dışında başka bir suçtan hüküm giymiş olan kişi taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek. Öte yandan konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS