Af yasası çıktı mı? Son dakika ceza indirimi ve af haberleri 2019…

Af yasası çıktı mı? Son dakika ceza indirimi ve af haberleri 2019…

Af haberleri yeni yasama yılının başlamasının ardından yargı reformu diğer gelişmeleri merak eden kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Peki, ceza indirimi ya da af yasası olarak adlandırılan infaz rejimi düzenlemesi neleri kapsıyor? İşte son dakika af haberleri ve düzenleme ile ilgili ilk bilgiler…

Af haberleri ile ilgili son gelişmeler ceza infaz düzenlemesi kapsamında infaz rejimi değişikliğinden yararlanacak kişilerin yakınları tarafından merak konusu oldu. Önümüzdeki günlerde Meclis gündeminde yerini alacak olan yargı reformu görüşmelerinde bazı konular ele alınacak.


Kısa süre önce infaz rejiminde yapılabilecek değişikliklerle hükümlülerin içeride bulunma sürelerinde kısalma yaşanabileceği iddia edilmişti. Ancak ceza infaz düzenlemesinden tüm suçlular yararlanamayacak. Aynı zamanda düzenleme bir af yasası niteliğinde olmayacak.


AF YASASI ÇIKTI MI?


Çalışma bir af niteliğinde değil, Şartlı salıverilme ve Denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.


Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.


Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.


Düzenlemenin TBMM gündemine önümüzdeki günlerde gelmesi beklenirken konunun diğer detaylarının da yine kısa süre sonra açıklanması bekleniyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS