hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Af yasası kimleri kapsayacak? AK Parti’den son dakika af açıklaması

  Af yasası kimleri kapsayacak AK Parti’den son dakika af açıklaması
  expand

  Af yasası kimleri kapsıyor? Merak edilen soruyla ilgili AK Parti’den son dakika açıklaması geldi. Peki, ceza infaz düzenlemesi yani af yasası kimleri kapsıyor? Af yasası ne zaman çıkacak? İşte, Af yasası ile ilgili son durum…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Af yasası ile ilgili sona gelindi. Taslak TBMM’ye sunuldu. Yarın Adalet Komisyonu’nda ceza infaz düzenlemesi yani af yasası il ilgili görüşme yapılacak. Peki, af yasası ne zaman çıkacak? Af yasası kimleri kapsayacak? İşte, af yasası ile ilgili son dakika gelişmeleri…

  "AF YASASI" KİMLERİ KAPSIYOR?

  AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Şu anda yapmakta olduğumuz infaz düzenlemesi, hem bugüne kadar işlenmiş hüküm, infaz aşamasına geçilmiş ve yargılama aşamasında bütün suçları kapsamaktadır hem de bundan sonra işlenecek olan Allah korusun tabi ki arzu etmeyiz suçlara da uygulanacak bir müessese getiriyoruz" dedi.

  Özkan’ın açıklamaları hafta başında yaptığı açıklamalar ise şöyle:

  Düzenlemeyi TBMM Başkanlığı'na sevk ettik. Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır.

  Çıkar amaçlı suç örgütü kuran ve yönetenlerle ilgili cezaların taban ve tavan oranını 2 yıl artırıyoruz. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2 yıllık denetimli serbestlik sürecini 3 yıla çıkarıyoruz. 

  Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir.

  DENETİMLİ SERBESTLİK 3 YILA ÇIKARILDI

  Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek herkese maktu bir yıl uygulama yerine ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama öngörülmektedir. 2 yıllık denetimli serbestlik sürecini 3 yıla çıkarıyoruz. 

  0-6 YAŞ ÇOCUĞU OLANLARA KONUTTA İNFAZ

  65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ve adli tıp raporu çerçevesinde kendisine bakamayacak durumda olan hastaların belirli şartlarla konuttan infazını mümkün hale getiriyoruz.

  90 BİN KİŞİ YARARLANACAK

  Geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamında 45 bin kişi bu düzenlemeden yararlanıyor. Salgın hastalık nedeniyle bu süreçten yararlanacaklarla birlikte bu rakam 90 bine ulaşıyor. 

  "AF YASASI" NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

  Eğer diğer partilerden görüşmeleri öne alalım gibi bir teklif gelmezse önümüzdeki hafta salı günü genel kurulda görüşeceğiz.

  Yürürlüğe girme tarihiyle ilgili resmi bir açıklama olmasa da kısa süre içerisinde düzenlemenin yasalaşması bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow