Af yasasında son durum ne, tasarı ne zaman Meclis’e gelecek?

Af yasasında son durum ne, tasarı ne zaman Meclis’e gelecek?

Af haberleri 17 Aralık 2019 Salı günü yasa kapsamına giren hükümlü yakınlarının gündeminde yer almaya devam ediyor. Yasa tasarısı için görüşmeler devam ederken geçtiğimiz günlerde MHP lideri Devlet Bahçeli’den gelen açıklama süreçteki son durumu göstermişti. İşte af yasasında son durum ve ceza infaz düzenlemesi ile ilgili son açıklamalar…

Yargı reformu kapsamında çalışmaları süren ceza infaz düzenlemesi kamuoyunda “af yasası” olarak isimlendirilse de aslında genel af gibi bir durumu içermiyor. Çalışmaları devam eden yasa tasarısında üzerinde en çok durulan nokta ise düzenlemenin hangi suçları kapsayıp hangi suçları kapsamayacağı olmuştu. İşte af yasası sürecinde son durum ve yapılan son açıklamalar…


KURTULMUŞ’TAN AF YASASI AÇIKLAMASI


AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Merkezi’nde bir grup gazeteci ile sohbette özetle şunları söyledi: Adalet bakanlığı son noktaya geldi. MYK’da da sunum yaparak bizim parti olarak görüşlerimizi de aldılar. Burada bazı suçlarla ilgili infaz ertelemesi olmamasının prensibi ortaya çıkıyor.


AF YASASI HANGİ SUÇLARI KAPSAMAYACAK?


 Adam öldürenler, terör suçluları, kadına karşı ve cinsel suçlar, hırsızlık, örgütsel suçlar ve uyuşturucu gibi alanlarda infaz ertelemesinin olmaması daha doğru olandır. Caydırıcılık önemlidir.


MHP NEDEN BEKLEMEYE ALDI?


MHP’nin kendi teklifini beklemeye alması da bakanlığın düzenlemesini görmek, ona göre katkıda bulunmak içindir. Bütçe görüşmelerinden sonra da konu gündeme gelecektir.


BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?


“Verdiğimiz ceza indirimi kanun teklifini Cumhur İttifakı'nda bir tezatlık yaşanmaması için beklemeye aldık" ifadelerini kullanan Devlet Bahçeli çalışmaların sürdüğünü aktarmıştı.


GÖZLER ERDOĞAN - BAHÇELİ GÖRÜŞMESİNE ÇEVRİLECEK


MHP lideri Bahçeli'nin açıklaması süreçteki son durumu gösterirken düzenlemeye son şeklinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli arasındaki görüşmede verilmesi bekleniyor. Ceza infaz kanunun akıbetinin de bu görüşme sonrası netleşeceği düşünülüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS