Afet uzmanından CNN TÜRK'te dikkat çeken uyarı

Video: Afet uzmanından CNN TÜRK'te dikkat çeken uyarı

CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan afet uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör, İran'da meydana gelen ve Van'ın Başkale ilçesinde yıkıma neden olan 5.9'luk depremin ardından açıklama yaptı. "Deprem o bölgeye ait bir deprem, bir hatta ait değil." diyen Güngör, "Çok net söyleyebilirim ki bu deprem Türkiye'deki herhangi bir depremi tetikleyecek nitelikte bir deprem değil." ifadelerini kullandı. Güngör, "Bu tür sarsıntılar belli çığların düşmesini ve belli çığların da harekete geçmesini sağlayabilir" diyerek uyarıda bulundu.

Afet uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör, İran'ın Hoy kentinde meydana gelen depremin ardından CNN TÜRK canlı yayınına bağlandı.


Güngör'ün açıklamaları şöyle:


"BÖLGEDE BİR DEPREM"


Baktığımızda aslında deprem çok büyük bir deprem değil. O bölgede beklenen bir deprem aslında. Kuzey Anadolu Fay'ının ya da Doğu Anadolu Fay'ının bir devamı değil, bağımsız bir deprem olabilir.


Sorun şu; 5.7'de 70-80 km uzakta Van'da insanlar hayatını kaybetti. Bunun aynısını Elazığ’da da görmüştük. Oradaki yapı stoğu köylerde yıkıma neden olmuştu. Oradaki şansımız şuydu; kış olduğu için evde kimse yaşamıyordu, herkes büyük kentlere göçmüştü, ancak yazın geliyorlar. Ama maalesef burada öyle bir şey yok. bu nedenle de maalesef 7 kişi hayatını kaybetti.


ÇIĞ UYARISI


Ben bir uyarıda bulunmak istiyorum. Şuanda orada tipi devam ediyor. Kurtarma ekiplerinin çığa dikkat etmelerini istiyorum. Çünkü bu tür sarsıntılar belli çığların düşmesini ve belli çığların da harekete geçmesini sağlayabilir. Bu nedenle acele etmeden, dikkatli dikkatli hareket etmek gerekiyor. Birilerini kurtarmak isterken başka birilerinin de hayatını riske atmamak gerekiyor. Normalde 5.7'lik depremde herhangi bir binanın yıkılmaması gerekiyor. Ama maalesef bölgedeki yapı stoğu çok kötü.


"TÜRKİYE'DEKİ HERHANGİ BİR DEPREMİ TETİKLEMEZ"


O bölgeye ait bir deprem, bir hatta ait değil. O bölgede birçok kırık hat var. Tektonik olarak çok hareketli bir deprem. İnsanlar 'Eyvah bu deprem bizim diğer depremi tetikler mi' diye düşünmesin diye bunu söylüyorum. İyice ortaya çıktıktan sonra ortaya koyabiliriz ama çok net söyleyebilirim ki bu deprem Türkiye'deki herhangi bir depremi tetikleyecek nitelikte bir deprem değil.


Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy:


Birincisi 1 saat içerisinde Bakanlık düzeyinde orada olmak bundan sonraki suistimalleri engelleyecektir bu önemliydi.


4 tane mahalle ya da köy var ve birbirlerinden ayrı ve onlara ulaşmak da gerçekten sıkıntılı olabilir. 2011’deki Erciş depreminde de gördük, bu yapılarda insanlar varsa hakikaten zor durumdalardır nitekim ölü sayısında da artış oldu. Kerpiç evler taşıyıcı sistemlerden kolon kiriş gibi şeyler olmadığı için yıkılabiliyor. Onlar insan gücüyle bile yıkılacak bir durumda.


İlk müdahalelerde soğuk hava da devreye girecek, müdahale ekipleri çok yakındalardır ben biliyorum Van’dan ulaşmışlar zaten, ilk saatlerdeki müdahaleler çok önemli.


Hakkari ve Kuzey Irak bu depremlerden etkilenebilir, Irak’ın sadece kuzeyinde deprem olur güneyi deprem kuşağından çıkıyor. İran’daki depremler 7 şiddetinin üzerine varabilir ve yapı stoğunda yıkımlara sebep olabilir.


 Prof. Dr. Ziyadin Çakır ( İTÜ Öğretim Üyesi )


Baktığımızda Kandilli’de hem de Avrupa Sismoloji Merkezi’nde depremin merkezinin aslında Türkiye sınırına daha yakın bir noktada gerçekleştiğini görüyoruz. Bu tarz depremlerde bu kadar büyük hasar meydana gelmemesi gerekiyordu.


Maalesef binaların büyük bir çoğunluğu kerpiç bina ve ahşap parandaları iskeleti olmayan binalar, küçük şiddetli depremde çok sarsılıp yıkılabiliyorlar maalesef.


Artçılar tabii ki sürecektir 5’e yakın artçılar meydana gelebilir, dediğim gibi depremin olduğu yer Başkale fayının sonuna doğru olan bir yer buna dikkat etmek gerekiyor. Fayın geri kalan 40-50 kilometrelik yeri de kırılabilir mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor hasarlı evlere girilmemesi gerekiyor.


Ana büyük faylar haritalanmış durumda, bu bölgede de Başkale’nin 50-60 kilometre uzunluğunda bir fay hattı mevcut. Depremin yerine baktığımızda da Başkale fayının kuzey doğusunda meydana gelmiş gibi gözüküyor tabi bu lokasyondan emin olmak gerekiyor. Her ihtimalde bu Başkale’ye bir gerilim yüklemiştir ve bu da daha büyük bir depremi tetikleyebilir.


Başkale’de meydana gelebilecek bir depremde Başkale ve Hakkari arasındaki 50-60 kilometrelik alan depremi hisseder.


Başkale fayında en son deprem ne zaman olmuş bilmiyorum böyle bir çalışma yok bu bölgede ortaya çıkarılmış en büyük fay Çaldıran fayıdır, Hoy’un içinden geçen bir fay belki orayı tetikleyebilir veya dediğim gibi Başkale fayını tetikleyebilir.


Prof. Dr. Süleyman Pampal (Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi)


İstanbul odaklı son yıllarda hep yaptık ama zaman zaman batı Anadolu’da ve son zamanlarda da Doğu Anadolu fayında meydana gelen depremler bizi birazcık uyandırır umarım. Her depremden sonra konuşuyoruz, Doğu Anadolu fayı bugün yarın derken sonunda oldu. 1875’te kırılmış uzun bir süre geçmiş, güneyinde daha da süresini aşmış 3 tane daha sismik gedik olduğunu görüyoruz. Türkoğlu gibi Doğu Anadolu fayının üzerinde boşluklar yani sismik gedikler var. Van doldu 2011’de.


Sınırlarımızın içinde devam eden orta büyüklükte deprem yaratma potansiyeli olan bir deprem bu. Doğu Anadolu fayının üzerinde, bu faylarda kırılmak için bekleyen pek çok fay var. Ama şu anda Adıyaman Kahramanmaraş hattı sırada bekleyen fay hatlarından biridir.


Hatay’da M.S. 526 meydana gelen ve kozmik felakete neden olan ve yüzbinlerce can kaybı olan bir deprem var, ondan sonrada pek çok yıkıcı depreme yol açmış bir fay da orada var.


Yani Türkiye’de bundan sonra nerede deprem olur sorusu aslında çok önemli değil, işte İstanbul bekliyor Batı Anadolu bekliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS