hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ahmet Davutoğlu'ndan Musul açıklaması

  Ahmet Davutoğlundan Musul açıklaması
  expand

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Musul'da Türk vatandaşlarının IŞİD tarafından rehin alınmasını ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Birleşmiş Milletler'de temaslarda bulunmak için New York'ta bulunan ve Musul'daki gelişmeler üzerine programını yarıda kesen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye hareketinden önce New York John F. Kennedy Havalimanı'nda açıklama yaptı.

  Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

  - Musul’da son günlerde artan terör tehdidi nedeniyle yaklaşık dört gündür 24 saat Sayın Başbakan ve bizler alarm halindeydik.

  - Çalışmalarımızı sürdürürken  faaliyetlerimize rağmen maalesef Irak güvenlik güçleri IŞİD’in ilerlemesi karşısında Musul’u terk etmek zorunda kaldı.

  İŞTE EN MERAK EDİLEN YÖNLERİYLE 10 SORUDA IŞİD

  - Musul Başkonsolosumuz görev bilinciyle çalışmalarını sürdürdü. Biz tahliye talimatı gönderdik ancak çatışmaların artması nedeniyle güvenlik şartları sağlanmadan tahliyesinin getirdiği riskin içeride kalmalarından daha fazla olacağı bilgisi verildi.

  - Musul herhangi bir Irak şehri gibi güvenlik konusunda belli taahhütlerin sağlanması gereken bir şehirdir. Bu Irak devletinin sorumluluğundadır.

  - Önemli olan tüm vatandaşlarımızın salimen ülkeye getirilmesidir.

  YÜZ BİNLERCE KİŞİ MUSUL'DAN KAÇIYOR

  - Türkiye ilk defa böyle bir krizle karşılaşmıyor. Daha önce bezer durumlarda vatandaşlarımızı nasıl ülkeye getirdiğimizi herkes biliyor.

  - İlk andan itibaren temaslarımız sürdü. Yakından takip ettik. Gelişmeleri birçok açılardan izledik. Bu takibi şu anda da sürdürüyoruz.

  - Bu tür durumlarda paniğe kapılmadan yol haritası çizmek önemli olandır. Öyle günler vardır ki milletlerin tarihlerinde bazı hususlar bütün kaygıların önüne geçer. Onların buraya salimen gelmesi herhangi bir şekilde bir inisiyatif geliştirmekten daha önemlidir.

  - Şu dakika itibariyle sağlıkları ve güvenliklerinden belli ölçülerde haberdarız. Salimen vatandaşlarımız ve görevlilerimiz döneceklerdir.

  - Bütün taraflar bilsinler ki vatandaşlarımıza herhangi bir şekilde halel gelirse bu karşılıksız kalmaz. Türkiye’nin gücünü ve kudretini kimse test etmeye kalkmasın. Onlara gelebilecek herhangi bir zarar en şiddetli şekilde mukabele görür.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Davutoğlu yaptığı açıklamanın ardından, "Ben şimdi acilen Türkiye'ye dönüyorum" diyerek programını yarıda bırakacağını ifade etti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow