Ahmet Türk'e "terör örgütü üyesi" suçlamasıyla dava

Ahmet Türk'e "terör örgütü üyesi" suçlamasıyla dava

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "terör örgütü üyeliği" ve "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ahmet Türk'ün örgüt üyeliğine delil olarak da Abdullah Öcalan'ın 2007-2009 arasında avukatlarıyla görüşmesinde DTK'nın kurulmasıyla ilgili anlattıkları ve bazı telefon görüşmelerinde adının geçmesi gösterildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Ahmet Türk hakkında hazırlanan 44 sayfalık iddianame, 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.


İddianamede, "PKK, KCK sistemine geçiş, sözde yargı yüksek adalet divanı, idari mahkeme heyeti, bölgesel örgütlenme ve YDG-H yapılanması" şema şeklinde detaylı bir şekilde yer aldı. PKK/KCK'nın 30 yılı aşan faaliyetlerinin anlatıldığı iddianamede, örgütün eylemlerinin yanı sıra, amaçları da şimdiye kadarki isim değişiklikleri de anlatıldı. İddianamede Abdullah Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilmesi süreci de savcının, o günlerin uluslararası politik atmosferine ilişkin yorumları eşliğinde anlatıldı. Savcı, ABD'deki 11 Eylül saldırılarının yarattığı atmosferden söz ederek, Türkiye'nin diplomatik girişimleriyle örgütün ABD ve AB'de terör örgütleri listesine girdiğini ve gerilediğini anlattı.


Erdoğan'dan Ahmet Türk'e taziye telefonu


Türk: 'Özerklik için Suriye ile Türkiye'nin şartları bir değil'


KCK sistemi içerisinde yapılan değişikliklere de yer verilen iddianamede, örgütün yapısı ve yöneticileri anlatıldı.


Savcı hazırladığı iddianamede, Ahmet Türk ile ilgili ise, "PKK/KCK terör örgütü adına Türkiye'de faaliyet yürüten KCK/TM yapılanmasının siyasal alan merkezi içerisinde örgütsel faaliyetler yürüttüğü" suçlamasında bulundu. İddianamede Türk'ün bu yapıyla bağının tespit edildiği öne sürüldü.


Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk hakkında karar


Ahmet Türk hakkındaki yargılama durdu


Delil olarak Abdullah Öcalan'ın avukat görüşmeleri gösterildi


Bu iddiaya dayanak olarak ise, 2007-2009 tarihleri arasında Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşme notları gösterildi. İddianamede, Öcalan'ın bu görüşmelerde Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) kurulmasını, işleyiş tarzı, görev ve sorumluluklarını bildirdiği anlatıldı. Öcalan'ın ayrıca Ahmet Türk'ün başkanlığında bir heyetin oluşturularak Diyarbakır ve Kuzey Irak'ta yapılacak konferanslara katılmaları gerektiği şeklinde talimat verdiğinin belirlendiği ifadeleri iddianamede yer aldı.


Angelina Jolie'den Mardin Valiliği ve belediyesine ziyaret


DTK kurultayındaki ifadeleri iddianameye girdi


Savcı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ü "terör örgütü üyesi" olmakla suçladığı iddianamesinde, DTK Çalıştayı'ndaki sözlerini de suçlamanın delilleri arasında sıraladı. Türk'ün sözü edilen çalıştaydaki konuşmasından, "İnşa sürecine katkı sunmak istiyoruz", "Ulusal kurumlaşmaların yaratılması" ve "Çözüm olmadan nasıl silah bırakılsın" şeklindeki ifadelerinin aktarıldığı iddianamede, Öcalan'ın kurmak istediği "demokratik konfederal" yapının inşa sürecine DTK eş başkanı olarak Türk'ün katkı sunmak istediği anlatıldı.


İddianamede ayrıca, Ahmet Türk'ün "kırsal alanda faaliyet yürüten silahlı örgüt mensuplarının, Kürt sorunu çözülmeden silahlarını bırakmamaları gerektiği şeklinde görüş beyan ettiğinin anlaşıldığı" öne sürüldü.


Abdullah Öcalan ne söyledi?


İddianamede gizli tanık ifadesi de var


İddianamede gizli tanık ifadesine de yer verildi. "Mercek" adlı gizli tanığın "KCK Türkiye Meclisi Yürütme Sözcülerinden Ü.A.Ç'nin 2008'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılamaya havaalanına giden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i yoldayken geri çağırdı. Ziyaret sırasında kentte kepenklerin kapalı olması, çöplerin toplanmaması ve öğrenci servislerinin çalışmaması için talimat verdiği" şeklindeki iddiası iddianamede yer aldı.


Ahmet Türk'ten hükümete IŞİD suçlaması


Ayrıca gizli tanığın, Ahmet Türk ve Selahattin Demirtaş'a TBMM'de Kürtçe konuşma ve oturum düzenlenmesi talimatı verdiği şeklindeki iddiaları iddianamede anlatıldı. Gizli tanık, Ü.A.Ç'nin de bu talimatı verenler arasında yer aldığını iddia etti.


Ahmet Türk'ün telefonları dinlenmiş


Ahmet Türk'ün telefonlarının dinlendiği belirtilen iddianamede, KCK yapılanması içerisinde yer alan birçok kişiyle "örgütsel" görüşme yaptığı, KCK içinde yer aldığı iddia edilen isimlerin de kendi aralarındaki konuşmalarda Ahmet Türk'ün adının geçtiği ileri sürüldü.


Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı Kamuran Yüksek'in bilinmeyen bir kişi ile arasında geçen telefon görüşmesinde, KCK'nın Türkiye Sorumlusu Sabri Ok ile görüşmek için Avrupa'ya gidecek kişilerin listesinde Ahmet Türk'ün de bulunduğuna iddianamede yer verildi.


İddianamede, iş adamlarından para toplatılması için KCK üst düzey yöneticilerinin toplantı yaptığı öne sürülerek, şu iddialara yer verildi:


"KCK için mali alanda faaliyet yürüten H.Y. toplantıda, seçim sürecinin de değerlendirilerek, KCK/PKK terör örgütü adına, tehdit usulüyle iş adamlarından para toplamak amacıyla görüşme yapılmasını istedi. Ankara, Adana, Mersin ve İstanbul'da iş adamlarından para toplanması, para vermeyen belediye çalışanlarının işten çıkartılması, para toplama işlerinin mali komite tarafından tek elden yapılması ve bu işlemlerin yazılı hale getirilmesi konusu için yapılacak görüşmelerde H.Y'nin bir kişiden örgütsel faaliyetlerde kullanılmak üzere para alması konusunda Türk'ün görüşmesini istediği tespit edilmiştir. Türk, çeşitli tarihlerde izinsiz gösteri amaçlı yürüyüşlere katılmıştır."


Türk'ün yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanılacak.


İstenilen ceza


İddianamede, Türk hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak", "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" ve "2911 sayılı yasaya muhalefet" suçlarından 7 yıl 6 aydan 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS