hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan 'tarikat kampı' iddialarına yalanlama

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından tarikat kampı iddialarına yalanlama
  expand
  KAYNAK DHA

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında, 'Devlet koruması altındaki çocuklar 40 günlük tarikat kampına yollandı' şeklindeki iddialara ilişkin açıklama yayınlandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Söz konusu haberlerde İstanbul'da koruma ve bakım altındaki çocukların, kamu görevlilerinin refakati olmadan, Mutlu Yuva Derneği'nin düzenlediği 40 günlük eğitim kampına alındığı iddia edilmektedir.

  Çocuk Koruma Hizmetleri Planlama ve Çocuk Bakım Kuruluşlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğinin 35'inci Maddesi'nin 1'inci fıkrasında yer alan 'Sosyal hizmetlere ilişkin faaliyetler Devletin denetim ve gözetiminde sivil toplum kuruluşları ile halkın gönüllü katkı ve katılımı da sağlanarak bir bütünlük içinde yürütülür' ifadeleri doğrultusunda, Mutlu Yuva Derneği ile 05.09.2019 yılında imzalanan çocuk evlerine ilişkin iş birliği protokolüne istinaden çalışmalar yürütülmektedir.

  Mutlu Yuva Derneği'nin 23.06.2023 tarihli yazısına istinaden çocuk evlerinde kalan çocukların yaz tatilini verimli geçirmeleri için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Gündüzalp Erkek Öğrenci Yurdunda yaz programına katılmaları planlanmıştır. Bahsi geçen Gündüzalp Erkek Öğrenci Yurdu Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ve devlet denetimi altında hizmet vermekte olan bir yurttur. Haberlerde iddia edilen 'çocukların refakatçileri olmadan tarikat kampına gönderildiği' iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow