AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım kimdir?

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım kimdir?

Binali Yıldırım, siyaset dünyasının yakından takip ettiği isimler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Başbakanlık, Meclis Başkanlığı ve Bakanlık gibi görevlerde bulunan Yıldırım, son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti belediye başkan adayı oldu. Peki; Binali Yıldırım kimdir? Binali Yıldırım nereli ve kaç yaşında? İşte detaylar…

Binali Yıldırım ismi siyaset kulislerinin en çok araştırılan isimleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bakanlık, Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı gibi oldukça önemli görevlerde bulunan Binali Yıldırım son olarak 31 Mart yerel seçimleri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti belediye başkan adayı oldu. Peki, Binali Yıldırım kimdir? İşte, Binali Yıldırım ile ilgili detaylar…

BİNALİ YILDIRIM KİMDİR?

Binali Yıldırım, 1955 yılında Erzincan Refahiye'de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'ni bitirdi.  Yüksek lisansını yine aynı fakültede tamamladı.  Ve ardından akademisyenliğe adım attı.

İlk lisans diplomasını aldığı İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Camialtı Tersanesi ve Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü'nde mühendislik ve yöneticilik yaptı. Ve ardından İstanbul Deniz Otobüsleri Genel Müdürlüğü görevine getirildi. Bu görevi 6 yıl sürdürdü.

Binali Yıldırım, hem akademik yaşam hem kamu hizmeti derken bir yandan da siyasete ısınıyordu. 2000 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kurucular Kurulu Üyesi oldu. 2002'deki yüzde 34'lük zaferle Meclis'e girdi. Artık İstanbul milletvekliydi. Ve hemen ardından Ulaştırma Bakanı oldu. 11 yıl boyunca Türkiye Cumhuriyeti'nin en uzun süre görev yapan Ulaştırma Bakanı olarak tarihe geçti.

Ulaştırma Bakanlığı dönemlerinde önemli projelere imza attı Binali Yıldırım. Ankara-İstanbul arası yüksek hızlı tren projeleri, İzmit Geçiş Köprüsü, Marmaray projesi, 3. Boğaz Köprüsü ve 3. Havalimanı bunlardan bazılarıydı.

24 Haziran seçimleri sonrasında TBMM Başkanı seçildi. Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzuru, birlik ve beraberliği için gösterdiği üstün feragat, fedakârlık, başarı ve yararlılıktan dolayı 13 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendilerine Devlet Şeref Madalyası tevdi edildi.

Yurtiçi ve yurtdışındaki 12 üniversiteden fahri doktora ünvanı olan Binali Yıldırım, evli ve üç çocuk babasıdır. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS