hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AK Parti'de yoğun mesai sürecek! Yerel seçimler için hazırlık başlıyor

  AK Partide yoğun mesai sürecek Yerel seçimler için hazırlık başlıyor
  expand
  KAYNAKMilliyet

  AK Parti yerel seçim ve kongre mesaisine hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisini 8.olağan kongreye götürmesi bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  14 Mayıs'ta milletvekili 28 Mayıs'ta ise cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlandı. AK Parti'de ise değişim ve yerel seçime hazırlık takvimi işlemeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resmi sonuçların açıklanmasının ardından kısa süre içerisinde kurmaylarını toplayarak değerlendirme yapması bekleniyor. Erdoğan, 14 Mayıs sonuçlarının sandık sandık analiz edilmesi talimatını vermişti. Bu kapsamda illerde yaşanan oy değişiklikeri AK Parti'de masaya yatırılacak. Yaşanan yüzde 7'lik oy kaybının nedenleri mercek altına alınacak. Saptanan sorunlar için çözüm önerileri aranacak.

  AK Parti tüzüğü gereğince bakan olan isimlerin MYK üyelikleri sona eriyor. Ayrıca Meclis'e giden bakanların bazılarının da grup başkanvekili olabileceği değerlendiriliyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu iki sebep üzerine MYK revizyonuna gidebileceği değerlendiriyor.

  KONGRE YAPILACAK

  AK Parti 7.olağan kongresini Mart 2021'de gerçekleştirdi. Parti tüzüğüne göre yeni kongrenin Mart 2024'e kadar yapılması gerekiyor. Ankara kulislerinde Erdoğan'ın 2024 yerel seçimleri öncesi bu sonbaharda partisini kongreye götürebileceği belirtiliyor. Öte yandan bir önceki yerel seçimlerden CHP'nin kazandığı 11 büyükşehir için özel çalışma yapılması, Ankara ve İstanbul'a da ayrı bir parantez açılması bekleniyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow