hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AK Parti'den peş peşe 'Ümit Özdağ' açıklamaları

  AK Partiden peş peşe Ümit Özdağ açıklamaları
  expand

  Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın ikinci tur seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini ifade etmesinin ardından AK Parti'den peş peşe açıklamalar geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile bugün bir görüşme gerçekleştirdi. Özdağ, ikinci tur seçiminde Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı.

  Basın açıklamasında konuşan Özdağ, 'Birinci turun sonunda görük ki ortaya çıkan görünüm iki adayın 28'inde bir ikinci yarış için Türk halkının önüne gideceği çerçeveyi oluşturmuş ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Bey bizi ziyaret etti. Kendilerine sorduk, 'Sığınmacılar konusunda ne yapmak istiyorsunuz?' diye sorduk. Anlattıkları şey, sığınmacıların vatandaşlarına dönemsini içermiyordu. Kemal Bey ile görüştük, sığınmacıların geri dönmesi gerektiğini söyledi. Kendisiyle fikir birliğine vardık. Zafer Partisi olarak Sayın Kılıçdaroğlu'nu ikinci turda destekleme kararı verdik.' ifadelerini kullandı.

  KURTULMUŞ'TAN ÖZDAĞ'A YALANLAMA

  CHP lideri Kılıçdaroğlu ile yaptığı ortak açıklamada AK Parti'li Kurtulmuş ile görüşmesini anlatan Ümit Özdağ'a yanıt geldi. Özdağ'ın açıklamasının tamamen gerçek dışı olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, Suriyeli göçmenlerin geri dönüşleriyle ilgili çalışmalara da değindi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Özdağ'ın açıklamalarını yalanlayan Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı; Sayın Ümit Özdağ'ın bugün yaptığı açıklamasında ifade ettiği "Numan Kurtulmuş'un anlattığı şey sığınmacıların vatanlarına dönmesini içermiyordu" şeklindeki sözleri tamamen gerçek dışıdır.

  Hem başbaşa görüşmemizde hem de sonrasındaki ortak basın açıklamasında ifade ettiğimiz gibi Hükümetimiz Suriyeli göçmenlerin güvenli ve gönüllü geri dönüşleriyle ilgili kapsamlı çalışmalarını hassasiyetle sürdürmektedir.

  AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: KILIÇDAROĞLU HDP'YE Mİ, ZAFER PARTİSİ'NE Mİ YALAN SÖYLÜYOR?

  Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle; Sahte bir Milliyetçilik üretmeye çalışıyor 14 Mayıs'tan sonra. Sahte  bir muhafazakarlık üretmeye çalışıyor. Ama masada ortaklarıyla birlikte hazırladıkları bir sürü döküman var. Bütün o dökümanların karşısında bir mutabakatı tutuyor Zafer Partisi ile imzalıyor. Uçtan uca savrulan bir çizgi. Eğer bu açıklananlar doğruysa Zafer Partisi'ne vaat ettiği söylenen bakanlık ya da bir takım kurumlar söz konusuysa burada iki tane sonuç çıkıyor.

  Bunlar bir deklarasyon yapmışlar. Devleti yönetirken bile 6-7 Cumhurbaşkanı yardımcısı neyse ortak karar verecekti. Onların mutabık olmadığı konuda kendi Cumhurbaşkanı adayları herhangi bir karar veremeyeceklerdi. Böyle bir projeleri vardı. Şimdi bu şekilde bir ittifaka imza atıyor. Buradaki ortaya koyulan söylemler o masadakilerin birçoğunun söylemleriyle tabana zıt şeyler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İkinci bir durum da şu; Kılıçdaroğlu, Türkiye'de herhangi bir makama gelirse bunun bir milli güvenlik sorunu yaratacağını söylüyordu. Açık bir şekilde ifade ediyorlardı. Şimdi çıktılar onlar da Kılıçdaroğlu ile ittifak yaptılar.

  İttifak dediğimiz şey şudur; İttifak bazında, siyasi program bazında, siyaset yapma bazında bir tablodur. Dolayısıyla bugün Kılıçdaroğlu HDP'ye mi yalan söylüyor, Zafer Partisi'ne mi yalan söylüyor?

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow