AK Partisi Sözcüsü Çelik'ten İsveç'teki skandal gösterilere ilişkin açıklama

AK Partisi Sözcüsü Çelik'ten İsveç'teki skandal gösterilere ilişkin açıklama

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "İsveç'in başkenti Stockholm'da terör örgütü PKK yandaşlarının düzenledikleri eylemde Cumhurbaşkanımızın ve Türkiye’nin hedef alınmasını lanetliyoruz" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik resmi sosyal hesabında yaptığı paylaşımda, İsveç'in başkenti Stockholm'da terör örgütü PKK yandaşlarının düzenledikleri eylemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Türkiye’nin hedef alınmasını lanetlediklerini bildirdi. İsveç makamlarının bu alçakça eyleme izin vermeleri asla kabul edilemez olduğunu ifade eden Çelik, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:


“NATO'ya üye olma talebinde bulunan bir devlette böyle bir hadisenin gerçekleşmesi vahimdir. Terörün eylem ve propagandasını engellemeyen bir ülkenin NATO savunmasına nasıl katkısı olacaktır. Cumhurbaşkanımızı ve ülkemizi hedef alan bu çirkin eylemin sorumluları hakkında gerekenin yapılması İsveç makamlarının sorumluluğundadır. Terörle mücadele ettiğimiz gibi, teröre imkan sağlayanların da karşısında olacağız.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN Türk yayınına bağlanan Ömer Çelik şu ifadeleri kullandı: 

Ne fikir hürriyetiyle, ne de terör propagandasıyla ifade edilemez. Bu bizzat terör eylemidir. İsveç'in teröre karşı yapması gereken tedbirler devam ederken terör örgütü böyle eylemlerde bulunmuştu. Buradaki sorun İsveç makamlarının sorunudur. NATO'ya üye olmak isteyen bir ülkede asla olmaması gereken bir durum bu.

Türkiye başka devletlerin ikircikli tavırlarını gördüğü için ilkesel bir tavır takındı. İsveç'in bu konuya ilişkin yetkili mercilerle gereken tavrı göstermeli, yargı önüne çıkarmalıdır. Buradaki eylemlere İsveç'in Bakanlık tarafı göz yummuştur.

Terör eylemlerini yapanların yakalanıp yargı önüne çıkartılması lazım. Daha sonrasında bu eylemleri yapanlara ilişkin ciddi tedbirler alması lazım. Biz artık taahhütlere inanmıyoruz. Terörle mücadeleye ilişkin yasaları çıkarmalarını bekliyoruz. Kendileri biz terör yasaları çıkartacağız, daha gerçekçi bir terör politikası izleyeceğiz diyorlardı ama bunları yapmadılar. Biz bu konuya ilişkin net tavırlar bekliyoruz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu eylem NATO'ya üye olmak isteyen bir ülke açısından kabul edilmemesi, söz konusu olmaması gereken bir eylemdir. İsveç NATO'ya üye olsaydı, ortak mücadele etme politikaları ortaya koymak zorunda kalacaksınız. Karşınızda, yanınızda oturan İsveç'in sokaklarında ülkenizin değerleri hedefe alınacak. İsveç verdiği sözlere uymayan bir tablo ortaya koyuyor. İsveç'in bu eylemi yapanları yargı önüne çıkarıp gerekeni yapması gerekiyor. İsveç bu eylemi yapanları yargı önüne çıkarırsa, gereken tedbirleri alırsa bir ilerleme söz konusu olur. Terör mesajları gönderen bir eyleme İsveç makamları göz yummuş izin vermişlerdir. Bu asla kabul edilemez. Bu eylemi yapanların derhal yargı önüne çıkarılmalı. Bu doğrudan Türkiye'ye karşı terör eylemlerinin ihmal edilmesi anlamına geliyor.