hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Akın Öztürk, Orgeneral Yaşar Güler'in 'yalvardı' sözlerini reddetti

  Akın Öztürk, Orgeneral Yaşar Gülerin yalvardı sözlerini reddetti
  expand
  KAYNAKAA

  Darbe girişimiyle ilgili Genelkurmay çatı davasında yargılanan eski Orgeneral Akın Öztürk, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler'in kendisi hakkındaki, "Yalvararak, 'Ben de sizinle geleyim' dedi" ifadesini reddetti. Akıncı Üssü'nde rehin tutulan Yaşar Güler'i ve Abidin Ünal'ı ellerini çözerek kendisinin kurtardığını anlatan Öztürk, "Daha sonra da Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na birlikte gittik. Yalvarmam söz konusu değildir" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili, sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de aralarında yer aldığı 224 sanığın yargılandığı Genelkurmay "çatı" davasının görülmesine devam edildi.

  Hulusi Akar ve Yaşar Güler darbe çatı davasında ifade verdi

  Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya sanıklar, yakınları, müştekiler ve avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, örgütlü suçlar bilgi bankasından yapılan aramada sanıklar Abdurrahman Aydoğan ve Abdülvahap Berke hakkında Ö.M'nin beyanlarda bulunduğunu, sanıklar Emre Karslı ve Ertan Özmen hakkında da itirafçı beyanları olduğunu ifade ederek, beyanların dava dosyasına eklendiğini açıkladı.

  Hava Kuvvetleri'nin iki eski komutanı arasında 15 Temmuz atışması

  Daha sonra Başkan Dik, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler'in müşteki sıfatıyla mahkemeye verdikleri beyanları hatırlatarak Güler'in sanıklardan şikayetçi olduğunu ve davaya müdahillik talebinde bulunduğunu ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, "suçtan doğrudan zarar görmesi ihtimaline binaen" Orgeneral Güler'in davaya katılma talebinin kabulüne karar verdi. Mahkeme, Genelkurmay Başkanı Akar'ın davaya müdahillik talebini 13 Şubat'ta görülen celsede kabul etmişti.

  Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal, Akın Öztürk'ü suçladı

  Daha sonra Güler'in ifadelerinde adı geçen sanık eski Orgeneral Akın Öztürk söz alarak beyanlarda bulundu. Akıncı Üssü'nde Güler'in rehin tutulduğu yere gelerek ellerini çözdüğünü aktaran Öztürk, daha sonra da rehin tutulan diğer komutanları kurtarmak için faaliyette bulunduğunu iddia etti.

  Öztürk, Güler'den sonra emekli Orgeneral Abidin Ünal'ı da kurtardığını, daha sonra da Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na birlikte gittiklerini belirterek, "Yalvarmam söz konusu değildir" diye konuştu.

  Güler, beyanlarında Akın Öztürk ile ilgili "Akın Öztürk gelerek, televizyonda arandığını söylediklerini, haberim olup olmadığını sordu. Haberim olmadığını bildirdim. Bir süre sonra Akın Öztürk tekrar geldi, oradakilerin teslim olmaya karar verdiklerini söyledi. Saat 18.00 sıralarında Yıldırım Güvenç ile birlikte Özel Kuvvetler Komutanlığından bir ekip geldi, beni aldılar. Bu esnada Akın Öztürk yalvararak, 'Ben de sizinle geleyim' dedi." ifadelerini kullanmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Davanın görülmesine öğle arasından sonra devam edilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow