ALES başvuruları ne zaman? ÖSYM: 2019 ALES/2 başvuru tarihi

ALES başvuruları ne zaman? ÖSYM: 2019 ALES/2 başvuru tarihi

ALES yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı başvuruları için geri sayım başladı. Yüksek lisans, ve doktora için hazırlanan öğrencilerin gözü ALES son bahar sınavında. En çok merak edilenler arasında ise ALES başvurularının ne zaman başlayacağı sor var. Peki, ALES başvuruları ne zaman başlayacak? İşte merak edilen soruların cevabı…

ALES başvuruları öncesi geri sayım başladı. Yüksek lisans ve doktora hayali kuran öğrenciler ALES hazırlıklarına devam ediyor. En çok merak edilenler arasında ise ALES sınavının ne zaman başlayacağı ve ALES başvuru tarihi var. ÖSYM’den merak edilen tarihlerle ilgili açıklama geldi. İşte, ALES başvuru tarihi…


ALES GEÇ BAŞVURULARI NE ZAMAN OLACAK?


ALES başvuru süreci 9 – 17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sınava katılmak isteyen adaylar bu tarihler içerisinde ALES 2019 /2 başvurularını yapabilecek. Başvuru süresi içerisinde işlem yapamayanlar içinse 1 gün geç başvurular alınacak. Normal süre içerisinde başvurularını tamamlayamayan adaylar 31 Temmuz 2019 tarihinde geç başvurularını yapabilecek.


ALES 2019/2 SINAVI NE ZAMAN?


ÖSYM’nin açıkladığı sınav takvimi içerisinde yer alan bilgilere göre yılın ikinci Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 17 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. 


Yılın son ALES’i yani ALES 2019/3 başvuruları ise 17-25 Eylül tarihleri arasında alınacak.


ALES'E KİMLER KATILABİLİR?


Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS