hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Alman ekibin 104 saat sonra kurtardığı Zeynep hayata tutunamadı

  Alman ekibin 104 saat sonra kurtardığı Zeynep hayata tutunamadı
  expand
  KAYNAKhurriyet.com.tr

  Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 104 saat boyunca enkaz altında kaldıktan sonra önceki gün Alman arama, kurtarma ekibi tarafından kurtarılan Zeynep Hanım’ın birkaç saat sonra vefat ettiği öğrenildi. Alman görevli, Türkçe ‘Zeynep Hanım, korkma’ diyerek ona moral vermeye çalışmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alman Bild gazetesine göre Alman arama-kurtarma ekibinin 56 saat süren çabası sonrasında Hatay-Kırıkhan’da tonlarca ağırlığındaki enkazın altından sağ çıkarılan 40 yaşındaki Zeynep B. önceki gece hayata veda etti. Alman ekipten bir görevli, enkaz altında bekleyen depremzedeye Türkçe “Zeynep Hanım korkma. Daniel burada” diyerek cesaret vermeye çalışmıştı.

  ÜÇ ÇOCUĞU DA ÖLDÜ

  Zeynep B.’nin erkek kardeşi Faruk’un verdiği bilgiye göre depremde Zeynep Hanım’ın yanı sıra eşi Ömer, oğlu Burak, kızı Şevval ve küçük oğlu İzzet de hayatını kaybetti. Zeynep B.’nin 38 yaşındaki kızkardeşi Zübeyde de 50 saatten fazla enkaz altında kaldıktan sonra kurtarılmıştı. Önceki gün ablası Zeynep’in enkazdan sağ çıkarılması üzerine Zübeyde Hanım, Alman ISAR arama-kurtarma ekibinden bir görevliye sarılıp teşekkür etmişti.

  ‘ÖLÜM RİSKİNİ BİLİYORDUK’

  Aynı sevinci uzun bir uğraş sonrasında Zeynep Hanım’ı kurtaran ISAR ekibi de yaşamıştı. Ancak Adana’da bir hastaneye kaldırılan üç çocuk annesi depremzeden gelen acı Haber Alman ekibini de üzüntüye boğdu. ISAR’dan Bild gazetesine konuşan Sören Leymann (48), “Zeynep’in hayata tutunamamasına tabii ki üzüldük. Hepimiz, çıkarıldığında ‘kurtarma ölümü’ olarak adlandırılan şekilde ölme riskinin yüksek olduğunu biliyorduk. Belli ki şimdi olan da bu, muhtemelen aşağıda geçirdiği uzun süre ve sıkışmış olması nedeniyle böbrek yetmezliğinden öldü” yorumunda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ‘EN AZINDAN GÜNEŞİ BİR KEZ DAHA GÖRDÜ’

  Zeynep’i kurtaranlardan biri olan Alman travma cerrahı Sören Leymann “Hepimiz hemfikiriz, onu oradan çıkarmak tamamen doğruydu, güneşi bir kez daha gördü. Önemli olan da budur. Elbette her zaman bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Önceden hastaların başarıp başaramayacağını bilemezsiniz, ayrıca takip tedavisiyle onlara ne kadar yardımcı olabileceğinizi de bilemezsiniz” yorumunda bulundu. ISAR ekibi dün de Twitter’dan Zeynep Hanım ile ilgili, “Ekibimiz şokta ve üzüntü içinde, ailesiyle birlikte acısını paylaşıyoruz” diye paylaşım yaptı.

  BİLGİ NOTU: Saatlerce enkaz altında hareketsiz kaldıktan sonra çıkarılan kişilerde çeşitli nedenlere bağlı olarak ölümlerin gerçekleşebildiği belirtiliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow