Alpay ve Altan'ın tahliye talepleri reddedildi, Anayasa Mahkemesi tweet attı

Video: Alpay ve Altan'ın tahliye talepleri reddedildi, Anayasa Mahkemesi tweet attı
<a class="in-news-link" href="/sahin-alpay" target="_blank" title="Şahin Alpay haberleri">Şahin Alpay</a> hakkında <a class="in-news-link" href="/istanbul" target="_blank" title="İstanbul haberleri">İstanbul</a> 13. Ağır Ceza, <a class="in-news-link" href="/mehmet-altan" target="_blank" title="Mehmet Altan haberleri">Mehmet Altan</a> için de İstanbul 26. Ağır Ceza mahkemesi tutukluluğun devamına karar verdi. Mahkemenin kararının ardından Anayasa Mahkemesi'nin resmi <a class="in-news-link" href="/twitter" target="_blank" title="Twitter haberleri">Twitter</a> hesabından yapılan paylaşımlar <a class="in-news-link" href="/sosyal-medya" target="_blank" title="sosyal medya haberleri">sosyal medya</a> da dikkat çekti.

Şahin Alpay hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza, Mehmet Altan için de İstanbul 26. Ağır Ceza mahkemesi tutukluluğun devamına karar verdi. Mahkemenin kararının ardından Anayasa Mahkemesi'nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımlar sosyal medya da dikkat çekti.

Anayasa Mahkemesi, Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın, “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ve “ifade ve basın özgürlüklerinin” ihlal edildiğine oyçokluğu ile karar verdi. Ancak Alpay hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza, Altan hakkında ise 26. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluğun devamına karar verdi. Kararların ardından AYM'nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımlar dikkat çekti.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, FETÖ üyeliğinden tutuklu yargılanan gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın, “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ve “ifade ve basın özgürlüklerinin” ihlal edildiğine oyçokluğu ile karar verdi. AYM’nin gerekçesini yayınladığı bu kararlarla iki gazeteci için de tahliye yolu açılmıştı.

'AYM kararı mahkemeye ulaşmadı'

AYM, Mehmet Altan’a ayrıca 20 bin lira manevi ödenmesine de karar verdi. Şahin Alpay hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Altan hakkında da 26. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluğunun devamına karar verdi. Mahkeme tahliyeye ret kararı gerekçesinde, AYM kararının Resmi Gazete'de yayınlanmaması ve AYM'nin gerekçeli kararının henüz mahkemeye ulaşmamış olmasını gösterdi.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre mahkemelerin tahliyelere ret kararı sonrasında ise AYM'nin resmi Twitter hesabından Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararlarına ilişkin kararların tem metninin AYM'nin internet sitesinde yayınlandığına dair tweetler atıldı.

İşte AYM'nin attığı o tweetler;

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS