Alzheimer yavaşlatıldı

Alzheimer yavaşlatıldı

Alzheimer yavaşlatıldı

Lecanemab adlı Alzheimer ilacının ilk klinik verilerinde zihinsel gerilemeyi yavaşlattığı görüldü. İlacın yan etkileri üzerine endişeler henüz giderilemedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerikan Biogen ve Japon Eisai biyoteknoloji şirketleri tarafından geliştirilen “Lecanemab” adlı Alzheimer ilacının ilk klinik verilerinde zihinsel gerilemeyi yavaşlattığı açıklanırken, ilacın yan etkileri üzerine endişeler giderilemedi. Alzheimer hastalığına karşı Ilaç bulmaya çalışan araştırmacıların onlarca yıldır süregelen başarısızlıklar, umutsuzlukları ve hayal kırıklıklarıyla dolu yüzlerce olumsuz deneme sonuçları sonrasında Lecanemab’ın ilk defa Alzheimer’da beyin tahribatını yavaşlatan ilk ilaç olarak müjdelendi.

Biliminsanları bilişsel zayıflamayı yavaşlatan Lecanemab’ın, demansın en yaygın formu olan Alzheimer’ın tedavisinde bir dönüm noktası olabileceğini söylerlerken, Bilim dergisi “New England of Journal of Medicine”de yayımlanan verilere göre, 18 aylık bir süre içinde Alzheimer hastalarında bilişsel becerilerdeki zayıflama yüzde 27 oranında yavaşladı. Sonuçlar mucizevi bir tedavi olarak gösterilmese de, 18 aylık tedavi boyunca yaklaşık dörtte bir oranında yavaşlama tespit edildiğini gösteriyor.

ARAŞTIRMALAR SÜRÜYOR

“Lecanemab”, Alzheimer hastalarının beynindeki nöronlar arasındaki boşluklarda toplanan “beta amiloid” adlı yapışkan maddeyi hedef alıyor. Amiloid, beyinde nöronlar arasında biriken bir protein. Psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli, Lecanemab alan kişilerin yaklaşık yüzde 20’sinde beyinde ödem veya kanamayı gösteren beyin taraması anormallikleri tespit edildiğini söyledi. Sürmeli “Bu konu hâlâ araştırılıyor” dedi.

Kaynak: Razi CANİKLİGİL