hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ankara 3. Bölge neresi, hangi ilçeler? Ankara 3. Bölge kaç milletvekili çıkaracak?

  Ankara 3. Bölge neresi, hangi ilçeler Ankara 3. Bölge kaç milletvekili çıkaracak
  expand

  Yüksek Seçim Kurulu 14 Mayıs 2023 Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi seçim bölgeleri ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Ankara 3. Bölge ile ilgili detaylar da YSK’nın bilgilendirmesinde yerini aldı. Peki, Ankara 3. Bölge kaç milletvekili çıkaracak? Ankara 3. Bölge neresi, hangi ilçeler?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İl olarak ülke genelinde en fazla milletvekili çıkaran ikinci şehir olan Ankara 2023 seçimlerinde Meclis’e tam 36 milletvekili gönderecek. 3 farklı bölgeden oluşan Ankara’da 1. 2. ve 3. Bölgeler farklı sayıda seçmene ve milletvekillerine sahip olacaklar. Peki, üçüncü bölge hangi ilçelerden oluşuyor?

  ANKARA 3. BÖLGE NERESİ, HANGİ İLÇELER?

  Nüfus yoğunluğu fazla olan ilçelerin de yer aldığı Ankara üçüncü bölgeyi oluşturan ilçeler şöyle: Ayaş, Beypazarı, Etimesgut, Nallıhan, Sincan ve Yenimahalle.

  ANKARA 3. BÖLGE KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAK?

  İl genelinde 36 milletvekilimim çıkacağı Ankara’da seçim bölgeleri arasında yer alan üçüncü bölgede 1 milyon 800 bini aşkın seçmen bulunuyor. Ankara 3. Bölgede toplamda 12 milletvekili çıkacak. YSK’nın aktardığı bilgilere göre üçüncü bölgede 1 milletvekiline düşen nüfus sayısı 153 binden fazla olacak.

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow