Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna: Fıskiyenin kutsal bir durumu yok

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna: Fıskiyenin kutsal bir durumu yok

Ankara Büyükşehir Belediyesi önündeki fıskiye yeni Başkan Mustafa Tuna döneminde kaldırıldı. Fıskiye, Gezi Parkı döneminde Gökçek'in "Belediyenin önündeki fıskiyeyi kim kırdı" tweetiyle Türkiye'nin gündemine oturmuştu. Tuna "kutsal bir durumu yok fıskiyenin" dedi.

 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, eski Başkan Melih Gökçek döneminde konulan Ankara'daki dinazor ve fıskiyenin kalkmasıyla ilgili olarak "Dinozorlar oraya konmak için gelmedi. Bu fıskiye ile ilgili de yanlış yorumlanacak bir şey yok. Böyle tarihi, kutsal bir durumu yok fıskiyenin" dedi.


Milliyet'ten Abdullah Karakuş'a konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Gökçek sonrasına ilişkin konuştu.


Metroda 'Melih Gökçek yasağı' bitti


Ankara'da trafik soruna yönelik neler yapılacak?


Ankara metropoller içerisinde trafiği sıkıntısı bakımından en az olan şehirlerden birisi. Ankara'da bir yerden bir yere gitmek için randevu verme ve saat verme imkanı var. Bu yeterli mi? Hayır, nüfus artıyor, yeni araç sayısı artıyor, ulaşım imkanlarının daha rahat olması gerekiyor. Hayat hızlanmaya başladı. Bu hızlı hayata ayak uydurmak için ulaşımın da ona ayak uydurması gerekiyor. Trafik sorunun asgariye indirmek nasıl olur? Toplu ulaşımla, metro hatlarının çoğaltılmasıyla olur, ulaşımda rahatlama böyle.


Melih Gökçek tazminat davasını kaybetti


CHP ve MHP'li belediyelerle diyalog nasıl?


Biz herkesle kavga etmeye değil iş yapmaya geldik. Bizim kimseyle meselemiz olamaz. Bizim şehirde yaşayan tüm vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap vermek bizim görevimiz yani vatandaşımız herhangi partiyi tercih ederek oraya bir belediye başkanı seçmesinden dolayı o vatandaşımı nasıl suçlarım? O vatandaşımızın ihtiyaçlarını bizim büyükşehir olarak gerçekleştirmemiz gerekir. Herkese eşit mesafede yapmak bizim görevimiz Biz belediye olarak hiçbir siyasi görüşe göre hizmet olmaz. Vatandaş sandığa gidince kimi takdir ediyorsa ona oyunu verir, mevzu biter, ondan sonra belediye işlerini yapar.


ANKAPARK'ta son durum nedir? Referandum mu var?


Son durum şöyle, oraya giriş ücreti yüksek olursa işletme, hesap kitap işi bu. Giriş ücreti yüksek olursa bunu sübvanse edelim mi etmeyelim mi? Otobüsü sübvanse ediyoruz şu anda, ulaşımı sübvanse ediyoruz yıllık 400-500 bin lira sübvanse ediliyor. Çünkü bu sosyal bir mesela önemli bir ihtiyaç. Bunu sübvanse etmemiz gerekiyor, dünyada birçok ülkede böyle. 3 kişinin gideceği yere de otobüs göndermek zorundasın yani senin bu görevin. Onu sübvanse ediyoruz ama Ankapark'ın giriş ücretinin sübvanse edilip edilmemesini sorarız yüksek çıkarsa referandumla onu diyorum, onu sorarız. (Açılışı ne zaman olacak?) Orayı biz işletemeyeceğimiz için işletmeci firmanın tekliflerini bekliyoruz. O özel bir konu, ihtisas gerektiriyor. Onu öyle herkes rastgele işletemez.


Melih Gökçek'ten sonra su faturaları düştü


Dinozorlar kalktı, fıskiye kalktı. Onların yerlerine başka bir şey gelecek mi?


Dinozorla ilgili oraya konmak için gelmedi. Ankapark'ın parçası o dinozorlar, onlar Ankapark'taki yerine taşındı. Ondan önce de başka bir şey vardı, o da kalktı, sonra dinozor geldi. Bu neye benziyor, inşaatın temelini atarken, doğramaların da siparişini verirsin, doğramalar gelir, doğramaları zamanı gelince asıl yerine koyarsın. Bu fıskiye ile ilgili de yanlış yorumlanacak bir şey yok. O gün sayın bakanların ziyaretinde korumalar, arabalar, trafik oldu, belediye önünde sıkıntı olunca kaldırdık. Böyle tarihi, kutsal bir durumu yok fıskiyenin. Dokunulmaz diye bir şey yok. Onu böyle tapınak gibi kutsamak da doğru değil diye düşünüyorum. Sonuçta fıskiye başka bir şey yok.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS