hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SON DAKİKA: Antalya'da orman yangını

  KAYNAK DHA

  Antalya'nın Alanya ilçesinde çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alanya'ya bağlı Dim Barajı mevkisinde saat 12.00 sıralarında orman yangını çıktı. Dumanın fark edilmesi üzerine bölgeye hızla ekipler yönlendirildi. Yangın bölgesine ulaşan ekipler karadan ve havadan söndürme çalışmalarına başladı.

  SON DAKİKA: Antalyada orman yangını

  HAVADAN VE KARADAN YOĞUN MÜDAHALE

  Alanya'ya bağlı Dim Barajı mevkisinde saat 12.00 sıralarında çıkan orman yangını yayıldı. Yangın Dim Barajı'nın arka tarafına doğru ilerlerken, bölgeye çok sayıda kara ekibinin yanı sıra yangın söndürme helikopterleri de yönlendirildi. Ulaşımın olduğu noktalara ekipler karadan müdahale ederken, sarp ve ulaşımın olmadığı noktalara ise helikopterler ve uçaklar barajdan aldıkları suyla müdahale etti. Bölgede yer yer rüzgarın da etkili olduğu ve seyrek şekilde dağılmış yerleşim yerlerinin de bulunduğu gözlemlendi. Ekipleri kontrol altına aldığı bazı noktalarda yeniden alevlerin yükseldiği görüldü. Yangın söndürme çalışmalarına 8 helikopter, 6 uçak, 42 arazöz, 6 su tankeri, 10 ilk müdahale aracı, 4 dozer ve çok sayıda kara ekibiyle müdahalede edilirken, araç sayısının yeni katılacaklarla artacağı belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SON DAKİKA: Antalyada orman yangını

  BAKAN YUMAKLI'DAN AÇIKLAMA

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Yumaklı, "Antalya, Alanya'daki orman yangınına; 10 uçak, 11 helikopter, 54 arazöz, 4 iş makinesi, 363 personel sevk edildi. Yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan müdahalemiz aralıksız sürüyor" dedi.

  'MÜDAHALEMİZ ARALIKSIZ SÜRÜYOR'

  Bölgede yangın söndürme çalışmaları yoğun şekilde sürdürülürken, Bakan Yumaklı sosyal medyadan yangına müdahale eden ekiplerin sayısını paylaştı. Bakan Yumaklı, "Antalya, Alanya'daki orman yangınına 10 uçak, 11 helikopter, 54 arazöz, 4 iş makinası, 363 personel sevk edildi. Yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan müdahalemiz aralıksız sürüyor" dedi. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Alanya'da yangından zarar gören yerleri ve yangınla mücadeleyi OTAĞ keşif uçağıyla havadan inceledi. Bakan Yumaklı'ya Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey eşlik etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'ŞU ANA KADAR 13 EV BOŞALTILDI'

  Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, "Orman Genel Müdürlüğümüzün, belediyelerimizin ekipleri seferber olmuş durumda. Şu ana kadar 13 ev boşaltıldı. Herhangi bir can kaybımız yok Allah'a şükür. Vatandaşlarımızı evlerden tahliye ettik. Ekiplerimiz şu anda çalışıyorlar. Şu anda içinde bulunduğumuz alanda rüzgar yok ama 100 metre aşağıya veya yukarı gidildiğinde rüzgar dalgalanıyor. Rüzgarın dalgalanmasına göre ekipler değişiyor. Bütün ekiplerimizle müdahale devam ediyor. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı veya bir risk başvurusu gelmedi. Şu anda karadan, havadan çalışmalar devam ediyor" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'ATEŞ GELİNCE HEMEN ÇIKIN DEMİŞLER'

  Bölgedeki bir evin yandığı, alevlerin tehdit ettiği 13 evin ise tahliye edildiği belirtildi. Akköprü Mahallesi'nde yanan evin gelininin evi olduğunu söyleyen Dulkadın Akın, "Gelinimin evi yandı. Kurtaracağım diye çırpınmış. Ben köyden geldim. Yakınımızda yanan ev. Gelinim oradaydı. Ateş gelince hemen çıkın demişler" dedi.

  Öte yandan bölgede konaklayan arıcılar da kovanlarının zarar görmemesi için bölgeden uzaklaştırılıyor.

  '190 HEKTARLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ, ENERJİSİ DÜŞÜRÜLDÜ'

  Antalya’nın Alanya ilçesinde saat 12.00’de çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale sürüyor. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı bölgede inceleme yaptıktan sonra yangının son durumunu değerlendirdi. Türkiye genelinde bugün 20 orman yangınının başladığını belirten Bakan Yumaklı, 12’sinin kırsal alan, 8’inin ise ormanda çıktığını söyledi. Yumaklı, “Bu yangınlar içinde Alanya’da devam eden ve büyük oranda da enerjisi düşürülen yangın kaldı. 12.01’de ilk müdahale gerçekleşti. Yaklaşık 190 hektarlık bir alanın etkilendiğini ölçümledik. Ancak tamamen kontrol altına alındığında ne kadarlık alanın etkilendiğini söyleyebiliriz” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  '1 EV ZARAR GÖRDÜ 17 EV TAHLİYE EDİLDİ'

  Üzümlü ve Gümüşkavak mahallelerinin özellikle yangından etkilendiğini belirten Bakan Yumaklı, herhangi bir can kaybı ya da yaşamını yitiren bir hayvan olmadığını söyledi. 1 evin yangından zarar gördüğünü de kaydeden Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Tedbiren 17 ev boşaltıldı. Kayıp vakamız yok. Rüzgarın sürekli yön değiştirmesi bizim müdahale zamanımızı etkiledi. Hava ve kara unsurlarımız yoğun şekilde müdahaleye devam ediyor. Rüzgar durunca bir avantaj ama çok yoğun dumanı da bir arada tuttuğu için havadan müdahalede güçlükler yaşanabiliyor” diye konuştu.

  '1-2 SAATE KADAR KOLAYLAMIŞ OLACAĞIZ'

  Yangın başladığında saatte 20 kilometrelik hızla esen rüzgarda hava sıcaklığının da 29 derece olduğunu belirten Bakan Yumaklı, Dim Çayı kanyonunda yangına ağırlıklı müdahale edildiğini söyledi. Bakan Yumaklı, "1-2 saate kadar öngöremediğimiz bir doğa olayı olmazsa büyük oranda kolaylamış olacağız. Tam net emin olmadan kontrol altına alındığını söyleyemiyoruz. Şu anda bunu da söyleyemiyoruz.” ifadesini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow