Antalya'nın eski emniyet müdürlerine yasadışı dinleme davası

Antalya'nın eski emniyet müdürlerine yasadışı dinleme davası

 Antalya'nın eski emniyet müdürlerine yasadışı dinleme davası

Yasadışı dinlemelerle ilgili Antalya'nın iki eski emniyet müdürü Ali Yılmaz ile Mustafa Sağlam hakkında dava açıldı. Dava dosyasının, Antalya'da 2009 ile 2013 yılları arasında 130 kişinin usulsüz dinlenilmesi davasıyla birleştirilmesine karar verildi.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Antalya'da 2009 ile 2013 yılları arasında aralarında siyasetçi, bürokrat, emniyet mensubu ve akademisyen gibi faklı kesimlerden 130 kişinin yasadışı yöntemlerle dinlendiği iddiasıyla eski istihbaratçı polisler hakkında açılan dava dosyasına iki sanık daha eklendi.

Telefonları sahte isimlerle dinlenen polis memurları Hikmet İskender ile Zeki Kılınç'ın şikayeti üzerine dönemin İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz ile FETÖ/PDY'den hakkında yakalama kararı bulunan eski İl Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam hakkında iddianame hazırlandı.

İki müdüre isnat edilen suçlar

İddianamede, Ali Yılmaz ile Mustafa Sağlam'ın, 'kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek', 'hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek', 'suç uydurma', 'suç işlemek amacıyla örgüt kurma', 'özel hayatın gizliliğini ihlal etmek', 'kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği' ve 'haberleşmenin gizliliğini ihlal' suçlarından yargılanması isteniyor.

İddianamede, terör örgütünün amaçlarına hizmet etmek veya şantaj unsuru olarak kullanılabilecek bilgilere erişmek için usulsüz dinlemelerin yapıldığına ilişkin iddia üzerine Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca 2014/19027 sayılı dosya üzerinden yürütülen soruşturma neticesinde eski istihbaratçı polisler hakkında Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın devam ettiği kaydedildi.

Valilik soruşturma izni verdi

Polis memurları Zeki Kılınç ile Hikmet İskender'in 7 Nisan 2016 tarihli dilekçeyle usulsüz dinlemelerden dönemin İl Emniyet Müdürleri Mustafa Sağlam ile Ali Yılmaz'ın da sorumluluğu bulunduğuna ilişkin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldığı belirtilen iddianamede, Antalya Valiliği'nin 30 Haziran 2016 tarihli kararıyla şüpheliler hakkında soruşturma izni verdiği kaydedildi.

Yargılanmaları isteniyor

İddianamede, Ali Yılmaz'ın ifadesine de yer verildi. Ali Yılmaz'ın usulsüz dinlemelerle hiçbir ilgisi ve bilgisinin olmadığını söyleyerek suçlamaları kabul etmediği belirtilirken, diğer şüpheli Mustafa Sağlam hakkında ise Antalya 2'nci Sulh Ceza Hakimliği'nce 19 Ekim 2016 tarihli yakalama kararı bulunduğu vurgulandı. Şüphelilerin usulsüz dinlemelerden haberdar olmamasının mümkün olmadığı öne sürülen iddianamede, eylemlerine uyan kanun maddeleri gereğince yargılanmaları talep edildi.

İddianame kabul edildi

Cumhuriyet Savcısı Nihat Erol tarafından hazırlanan iddianame, Antalya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. 2017/64 sayılı dosyanın Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 10 Nisan'da 18'inci duruşması yapılacak yasadışı dinleme davasıyla birleştirilmesine karar verildiği kaydedildi.