hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı bugün mü, ilk toplantı 11 Aralık’ta mı yapılacak?

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı bugün mü, ilk toplantı 11 Aralık’ta mı yapılacak
  expand

  2024 asgari ücret zam oranını belirlemek üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayı içerisinde bir araya gelecek. İşçi, işveren ve hükümet ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantıların ardından bir işçinin 2024 yılında alacağı en düşük miktar belirlenecek. Peki, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı bugün mü, ilk toplantı 1 Aralık’ta mı yapılacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milyonlarca çalışan ve işverenin merakla beklediği asgari ücrette zam pazarlığı önümüzdeki günlerde başlayacak. Toplantı öncesi işçi kanadını temsil eden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’dan açıklama geldi. Peki, komisyonda ilk toplantı ne zaman olacak, yapılan ilk açıklamalar neler?

  TÜRK-İŞ BAŞKANI ATALAY: 11 BİN 400 LİRAYA BİR HAFTA GÖTÜREMEZSİNİZ

  Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay, Ankara'da Türk-İş 24'üncü Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Atalay, asgari ücret konusuna değinerek, "Dört gözle kamuoyu konuşuyor asgari ücreti. Şimdi bizim yıllardır oraya arkadaşlarımız katılıyor. 12 kalemi ilgilendiriyor. Bu ücret başlangıç ücreti. Öyle bir noktaya geldi ki bizim ülkemizde bu ücret geçim ücreti oldu; 11 bin 400 lira. Bakan Bey geçen gün söylüyor; bu, senede bir kere olacak. Hiç olmasın, zam yapmayın. Enflasyon da olmasın, zam da yapmayın, para da vermeyin. Parayı ver yap zammı, parayı ver yap zammı, neye yarıyor ki? 2 gün sonra 4 işçi oturacak. Bir sağlık işçisi, kasiyer, enerji işçisi, karayollarında kar temizleme yapan karayolu işçisi. Bu paraya nasıl geçinemediklerini anlatacaklar. Cambaz olsanız 11 bin 400 liraya bir hafta götüremezsiniz. Hala bunu diyen işverenler var, siyasiler var. 2 gün sonra otururlar; yönetim oturur, başkanlar kurulu oturur, bir yol haritası çizer. O yol haritasına göre uzmanlarımız var; bu Asgari Ücret Komisyonu'na girecek arkadaşlarımıza anlattılar. 8 milyon asgari ücretli, bu ülkenin en büyük sözleşmesi. Hiç bizim için fark etmiyor, onlar da TÜRKİŞ'in üyesi. Bizim kardeşlerimiz, komşularımız, arkadaşlarımız. Değerli arkadaşlar, sendikacılar, bugüne kadar temsil ettiğimiz insanların başını öne eğmeye lüksümüz yok. Benim de yok" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BAKAN IŞIKHAN: İŞÇİYİ ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

  Milyonlarca işçi ve işvereni etkileyecek asgari ücret görüşmeleri öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan konuştu. “İşçiyi enflasyona ezdirmeyeceğiz” mesajı verdi. “Sayın Cumhurbaşkanımızın defaten dediği gibi çalışanlarımızı işçilerimizi bütün kesimlerimizi enflasyona ezdirmeme ilkesi söz konusu.”

  ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANTISI BUGÜN MÜ?

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısını 11 Aralık'ta yapacağını açıkladı.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow