hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Asgari ücret toplantısı ne zaman, saat kaçta? 2024 asgari ücret zammı ne kadar olacak?

  Asgari ücret toplantısı ne zaman, saat kaçta 2024 asgari ücret zammı ne kadar olacak
  expand

  Asgari ücret zam oranı için süreç resmen başlıyor. İlk görüşmenin tarihi geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Peki, asgari ücret toplantısı ne zaman, saat kaçta? 2024 asgari ücret zammı ne zaman belli olacak ve oran ne kadar?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BAKAN IŞIKHAN: İŞÇİYİ ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

  Milyonlarca işçi ve işvereni etkileyecek asgari ücret görüşmeleri öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan konuştu. “İşçiyi enflasyona ezdirmeyeceğiz” mesajı verdi. “Sayın Cumhurbaşkanımızın defaten dediği gibi çalışanlarımızı işçilerimizi bütün kesimlerimizi enflasyona ezdirmeme ilkesi söz konusu.”

  ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANTISI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısını 11 Aralık'ta yapacağını açıkladı. Toplantının saati ise 14.00 olarak duyuruldu.

  ASGARİ ÜCRET 2024 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  İkinci görüşmenin işçi sendikalarının ev sahipliğinde yapılması ve üçüncü görüşmenin de işveren sendikalarının ev sahipliğinde gerçekleştirileceği tahmin ediliyor. Hükümet temsilcilerinin ev sahipliğinde yapılacak olan son toplantınınsa aralık ayının son haftasında gerçekleştirilmesi ve bu toplantıda yeni ücretin duyurulması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ASGARİ ÜCRET 2024 NE KADAR OLACAK?

  Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirmelerini şu sözlerle paylaştı:

  "Piyasada bu kez özellikle çok farklı beklentiler var. İlk bu asgari ücretle ilgili görüşmeler gündeme geldiğinde yüzde ellilerden bahsediliyordu. İşte gerçekleşen enflasyona göre baz aldığınızda yüzde elliye varan bir artış var, fakat beklenen enflasyona göre yaptığınızda, örneğin benim kendi beklentime göre yüzde 42-43 bandında. Minimum piyasada 17 bin, maksimum 18 bine çıkan bir beklenti var. Ama şöyle sözlü iletişim de var, mesela yüzde 36 üzerinden hesapladığınızda hiç sosyal refah payı vermediğinizde yaklaşık 15 bin 500 liraya denk gelen bir artış oluyor. Bunun üzerine bir de refah payını koyduğunuzda yaklaşık 16 bin, biraz 16 bin üstüne çıkan bir oran var. Farklı farklı kulis bilgileri de var. Mesela 16 bin yönünde bir ücret belirlenebileceği, işte onun baz alınarak aslında masaya oturulacağı işveren tarafında beklentiler de var. Kuvvetle muhtemel işçi tarafı yaşam maliyeti endeksine bakarak bir gerçekleştirme yapacak. Dolayısıyla 16 bin ile 18 bin arasında bir rakam olacağa benziyor. Muhtemelen, yani benim hesaplamalarına göre, 16 bini biraz geçen bir ücret olma ihtimali var gibi görünüyor."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow