"Askeri Casusluk" davası sanıklarının yeniden yargılaması başladı

"Askeri Casusluk" davası sanıklarının yeniden yargılaması başladı

Askeri Casusluk davası sanıklarının yeniden yargılaması başladı

Anayasa Mahkemesi'nin "İstanbul Askeri Casusluk" davasıyla ilgili verdiği "hak ihlali" kararının ardından aralarında emekli Albay İbrahim Sezer, emekli Tuğamiral Şafak Yürekli, eski TÜBİTAK Güvenlik Daire Başkanı Yücel Çipli'nin de aralarında bulunduğu 44 sanığın yeniden yargılanmasına başlandı. Mahkeme, tüm dijital materyallerin Adli Bilişim Raporunun alınması için Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesine karar verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Duruşma Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda görülmeye başlandı. Duruşaya aralarında emekli Albay İbrahim Sezer, emekli Tuğamiral Şafak Yürekli'nin de bulunduğu 11 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı, duruşmada tutuksuz sanıkların kimlik tespitini yaptıktan sonra Anayasa Mahkemesi'nin 9 Ocak 2015 tarihli "Hak ihlali" kararını okudu. Ardından "Hak ihlali" kararına karşı sanık avukatlarının beyanları alındı.

İstanbul'daki askeri casusluk davasında 5 sanık beraat etti

"Gerçek dışı kayıtlarla mahkumiyetine karar verildi"

Sanık avukatlarından Kemal Yener Saraçoğlu dosyadaki dijital delillere ilişkin yeni bilirkişi incelemesi yapılması gerektiğini belirterek, "Kapatılan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinde biz 'adil yargılanma istiyoruz' dedik ama bütün belgeler bizden saklandı, gerçek dışı kayıtlarla müvekkillerimizin mahkumiyetine karar verildi. Bu askerler casus, fuhuş yapıyor denilerek Anadolu 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nin dosyasına da dava konusu edildi. Biz orada da sahteliği tespit ettirdik" dedi.

"Askeri casusluk" davasının hakim ve savcıları HSYK'ya şikayet edildi

"Sabıka kaydım yüzünden iş başvurularım gerçekleşemiyor"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Emekli Albay İbrahim Sezer duruşmada söz almasının ardında davanın 1 numaralı sanığı olduğunu belirterek, "Benim evim hiçbir zaman aranmadı ve bana ait dijital veri çıkmadı. Ceza Muhakemeleri Kanunu net olarak diyor ki yedeklenmeyen veriler, dijital veri özelliği taşımaz. Mahkemenin süratle bilirkişi atamasını talep ediyorum. Çünkü bizim mağduriyetlerimiz devam etmekte. Sabıka kaydı yüzünden iş başvurularım gerçekleşemiyor. Mağduriyetlerimizin giderilmesi için sabıka kayıtlarımızın kaldırılmasını talep ediyorum" dedi.

İstanbul casusluk davasında tahliye kararı

"TSK'nın itibarının sıfırlandırılması maksadıyla açılmış bir davadır"

Emekli Tuğamiral Şafak Yürekli, "Atatürk'ün subaylarının olduğu bu dava Deniz Kuvvetlerini yani Türk Silahlı Kuvvetleri'nin itibarının sıfırlandırılması maksadıyla açılmış bir davadır. Kumpas dijitallerle ilgili delil değerlendirilmesi yapılmalı, delil olarak kabul edilirse bilirkişiye gönderilmeli ve mahkemenizden bu kumpasın ortaya çıkarılmasını talep ediyorum" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi'nden "askeri casusluk"ta ihlal kararı

"Bu rüyadan uyanmak istiyorum"

Yarbay Tamer Karslıoğlu, "Herkes bir an önce bu işin bitmesini istiyor. Esasında bugün bile bitebilir bu dava. Sadece dijital verilerle gerçek kişiler arasında bağ kurulabilir mi? Biz farkında olmadan sadece Türkiye değil dünya tarihine de geçtik. Emniyetimiz farkında olmadan dünya tarihine geçti. Hepimizin aynı halüsinasyonu gördüğümüzü düşündüm. Bu rüyadan uyanmak istiyorum. Silahlı kuvvetlerinden atıldım, nedenini de tam olarak açıklayamadılar" dedi. Deniz Kurmay Albay Mehmet Koray Eryaşar, "Sanık değil bu davanın mağdurlarıyız. Neyle suçlandığımı bilmiyordum. 16 GB'lık bir USB'nin içinde adı benim adıma benzeyen bir isim çıktığı için suçlandım" şeklinde konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Savcı, "Dijital deliller Adli Tıp Kurumu'na gönderilsin"

Duruşmada Savcı Sezai Öztürk, dava dosyasındaki dijital delillerin Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek uzmanlarca oluşturulacak bilirkişi heyetinden rapor alınmasını talep etti. Duruşmaya, mahkeme heyetinin ara kararını oluşturması için ara verildi.

Mahkeme delillerin Adli Tıp'a gönderilmesine karar verdi

Aranın ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, kapatılan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin mahkumiyet kararına esas alınan tüm dijital materyallerin Adli Bilişim Raporunun alınması için Adli Tıp Kurumu'na yazı yazılmasına karar verdi. Yazılacak yazıya söz konusu materyallerde devlet sırrı niteliğinde bilgiler bulunduğunun ve materyallerin kurye ile teslim edileceği belirtilerek alacak personelin kimlik bilgilerinin Adli Tıp Kurumu'ndan bildirilmesinin istenmesine karar veren mahkeme, verilerin içeriklerine girilmeksizin sayısal değerleri üzerinden veri bütünlüğünün korunup korunmadığı, oluşturulma-değiştirilme tarihleri, veri isimlerinin listelenmesi, mantık tutarlılığının bulunup bulunmadığı, oturumu açan kullanıcıların oturum açma tarihleri ve sayısı, ayrıca diğer tüm alt ve üst verilerin adli bilişim raporlama esaslarına uygun olarak tespiti, veri içeriğinin güvenliğinin sağlanması konusunda azami hassasiyet gösterilmesi, veriye ulaşımı gerçekleşen tüm personelin kaydının tutulmasının istenmesine de hükmetti.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber