hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Askerlik affı 2022 gelecek mi, kimleri kapsayacak? Bedelli affı teklifi Meclis'e sunulma aşamasında!

  Askerlik affı 2022 gelecek mi, kimleri kapsayacak Bedelli affı teklifi Meclise sunulma aşamasında
  expand

  Milli Savunma Bakanlığı, askerlik görevi yapmayan, bakaya, yoklama kaçağı ve saklı durumda olan yaklaşık 550 bin kişinin yararlanması için af getiriyor. Peki, askerlik affı 2022 ne zaman gelecek, kimleri kapsayacak? İşte detaylar…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  550 bin kişiye bedelli yolu açılarak, haklarındaki işlemlerin sonlandırılması planlanıyor. MSB’nin hazırladığı taslak, AK Parti’nin kurduğu komisyonda son şeklini alarak, Meclis’e verilecek aşamaya getirildi. Teklife son şekli verilerek bugün ya da en geç önümüzdeki hafta başında TBMM Başkanlığına sunulması planlanıyor. Teklifin TBMM tatile girmeden hızla yasalaşması sağlanacak. 

  ASKERLİK AFFI 2022 KİMLERİ KAPSAYACAK?

  Verilen bilgiye göre, bugüne kadar askerlik görevini yapmamış, bakaya, kaçak ve saklı olanlardan belirlenen bedeli ödeyeceklere af getirilecek. Bedelli ücretleri bunlar için ayrıca belirlenecek. Mevcut bedelli ücretinden daha fazla olacak yeni rakam, bakayada geçen süreyle bağlantılı olarak kademeli olarak belirlenecek. 2022 yılı bedelli askerlik ücreti 56 bin lira. Bu rakam, aftan yararlanacaklar için ayrıca belirlenecek.

  Düzenleme ayrıca dövizli askerlik affını da içerecek. Yurtdışındaki Türk vatandaşlarından daha önce başvuruları yarım kalan, ücretin tamamını yatırmayan ve bu nedenle haklarını kaybeden 2 bin 100 kişiye yeni hak tanınacak. İkinci kez dövizli askerlik başvuru hakkı olmayan kişiler de aftan yararlanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASKERLİK AFFI AÇIKLAMASI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, mayıs ayında, "Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı, bakaya gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler. Bakaya gençlerimizin sıkıntısına çözüm getiren bu uygulamanın hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow