AVM'lerde HES kodlu giriş başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan son kabine toplantısında Koronavirüs ile mücadele kapsamında AVM'lere girişte getirilen HES kodu uygulamasına başlandı.Koronavirüs ile mücadele kapsamında AVM'lere girişte getirilen 'HES' kodu uygulamasına başlandı. Bakırköy'deki bir AVM'ye gelen vatandaşlara, kapıdaki görevliler tarafından 'HES' kodları olup olmadıkları soruldu. 'HES' kodlarını gösteren vatandaşlar, görevliler tarafından ateşleri ölçülerek içeriye alındı. AVM'ye gelenler uygulamadan memnun olduklarını söyledi.AVM'ye gelen Esra Güner, " Daha güvenli olduğunu düşünüyorum. Bulaşıcı hastalığı olanları bu şekilde tespit etmiş olacaklar. Bizlerde daha güvenli alışveriş yapmış olacağız. 'HES' koduyla insanlar daha rahat dolaşacaklar. Kimin hasta olup olmadığını görüyor olacağız" dedi.

AVM müdürü Mehmet Köklü, "Alışveriş merkezimizde dün alınan kararlar gereği bu sabah itibariyle 'HES' kodu uygulamasına başladık. Bu uygulamanın bize en büyük faydası, alışveriş merkezine gelen misafirlerimize daha güvenli bir alışveriş yapma imkanını sunuyoruz. İçeriye giren ziyaretçilerimize kendi 'HES' kodlarını girerek riskli olup olmadıklarını tespit ediyoruz. Risksiz olan misafirlerimizi içeriye kabul ediyoruz. Bu uygulamadan gayet memnunuz. Ziyaretçimizin riskli bir durumda olduğunu görürsek, uygun bir dille en yakın sağlık kuruluşuna gitmelerini ve evde kalmalarını söylüyoruz" dedi.
HES KODU NASIL ALINIR?

"Hayat Eve Sığar" uygulaması üzerinden, "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girilir.

"HES Kodu Oluştur" butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

SMS İLE HES KODU ALMA

SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve "Paylaşım Süresi" gün sayısı olarak yazılır ve 2023'e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir.

Paylaşım Süresi'nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Örneğin uçuşunuz 10 gün sonra ise en az 17 gün geçerli Paylaşım Süresili bir kodunuz olmalı.

HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS