hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Avukat Taylan Tanay'a silahlı saldırı

  Avukat Taylan Tanaya silahlı saldırı
  expand
  KAYNAKMurat Aydın / Cnnturk.com

  Çağdaş Hukukçular Derneği'ne (ÇHD) 18 Ocak 2013 tarihinde yapılan operasyonla gözaltına alınan ve aylarca tutuklu kalan ÇHD'nin eski İstanbul Şube Başkanı Av. Taylan Tanay'a silahlı saldırıda bulunuldu.Tanay saldırıdan yara almadan kurtuldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanlığı görevinden istifa eden ve çalıştığı Halkın Hukuk Bürosu'ndan ihraç edilen avukat Taylan Tanay, gece saat 00.10 sularında Avcılar'daki evinin önünde silahlı saldırıya uğradı.

  Taylan Tanay, saat 00:10 sularında Avcılar'da Gümüşpala Mahallesi'nde bulunan evinin önünde arabasından indiği sırada silahlı saldırıya uğradı. 2-3 kişi tarafından üzerine ateş edilen Tanay, bir markete sığınarak saldırıdan yara almadan kurtuldu.

  Aracını kurşunladılar

  Taylan Tanay'a silahlı saldırı düzenleyenler Tanay'ın otomobilini kurşunlayarak, olay yerinden kaçtı.

  Olay yerine gelen polis ekipleri çevrede inceleme yaparken, iki adet 9 milimetrelik boş kovan buldu.

  Olay yerinde görüştüğümüz Taylan Tanay, "Evimin önüne geldiğimde şüpheli bir durum sezinledim. Hatta bu yüzden evin ön tarafına arabayı park edeceğime arka tarafa park ettim. Arabadan indiğim sırada ise bu saldırı gerçekleşti" dedi.

  Avukat Tanay'a gözaltında işkence

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Avukat Taylan Tanaya silahlı saldırı

  İfadesinde olanları anlattı

  Saldırının ardından polis Tanay'ın ifadesini aldı. Tanay, saat 23.00 sıralarında Avcılar Gümüşpala Mahallesi'ndeki evine geldiğini ifade ederek, olayı şöyle anlattı:

  "İkametimin iki girişi vardır, arka girişi daha sakin olduğundan genelde aracımı arka girişe park ederim. Yine aracımı binanın arka girişine park etmek için geldiğimde binanın karşısında çalılıklarda 3 kişinin olduğunu gördüm, ancak karanlıktı yüzlerini hatırlamıyorum. Onlardan şüphelendiğim için aracımı oraya park etmedim, çünkü sokak çok karanlıktı, daha aydınlık olan ön tarafa aracımı park etmek için gittim. Diğer sokağa Karayolları Caddesi 42 No'lu binanın önü boştu, aracımı park ettim. Tam kontağı kapatmak üzereyken 15-20 metre ileride iki sokağı birbirine bağlayan iki apartman arasından 3-4 kişinin çıktığını fark ettim, şahıslar çıktıkları sırada sağına soluna baktıkları için şüphelendim ve inmedim. Şahıslar caddeye indiler sonra aracımdan indim. Bu sırada bu şahıslar bana doğru gelmeye başladılar. Park halinde bulunan araçların arkasından bana doğru geldiklerini fark edince şüphelendim ve yardım istemek için bağırdım. 25 metre ileride bulunan Toprak Hipermarket'e sığınmak için koştuğum sırada şahıslar arkamdan bana doğru ateş etmeye başladılar. 2-3 el silah sesi duydum, markete girdim. Market sahibinden polisi aramasını istedim. Markete girdikten sonra bir daha şahısları görmedim, arkamdan gelmediler. Ancak şüphelendiğim için oraya park etmekten vazgeçmiştim. Bu şahıslar olabilir ancak tam emin değilim. Ben bu şahıslardan birinin eşkalini verebilirim, bu şahıs 25-30 yaşlarında 1.80-1.85 boylarında elmacık kemikleri çıkık, sakalsız, kısa saçlı koyu renk giyimli bir şahıstır. Diğer şahıslar 25-30 yaşlarında 1.75 boylarında koyu giyimli şahıslardı. Karanlık olduğundan tam olarak eşkal veremiyorum. Bu şahısları görsem fotoğraftan tanıyamam. Benim şu an şüphelendiğim bir olay veya şahıs yoktur. Baktığım davalarımla ilgili olumsuz bir olay olmadı, şu an şikayetçi olacağım kimse yoktur. Bu konuyla ilgili olarak koruma tedbirleriyle ilgili bilgilendirme tarafıma yapıldı. Şu an için koruma talebim yoktur, şahısların araştırılarak tespit edilmesi ve yakalanmasını talep ediyorum. Şahıslardan şikayetçiyim. Bu bu olaydan dolayı yara almadım, adli rapor aldırmak istemiyorum. Sadece aracım kurşunlanarak zarar gördü."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hak mücadelesi veren işçilerin, tutuklu gazeteci ve öğrencilerin, sosyalistlerin, kentsel dönüşüm mağdurlarının, yoksulların davalarını üstlenen ve hak arama mücadelelerine destek vermesiyle tanınan avukat Taylan Tanay, 18 Ocak 2013'teki polis operasyonu sonrasında örgüt üyeliği ile suçlanarak tutuklanmıştı. O polis operasyonu sırasında Tanay'ın emniyette uğradığı işkencenin görüntüleri de kamuoyuna yansımıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Halkın Hukuk Bürosu ihraç etmişti

  21 Mart 2014'te cezaevinden tahliye edilen avukat Tanay, çalıştığı Halkın Hukuk Bürosu ile sorunlar yaşamış, büro Tanay hakkında ağır ithamlar içeren bir duyuruyu internet sitesinden paylaşmıştı. Sonrasında ise Tanay'ın büroyla ilişkisinin kesildiği duyurulmuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Taylan Tanay Çağdaş Hukukçular Derneği'nin İstanbul Şube Başkanlığından ise 15 Temmuz'da istifa etmişti.

  Taylan Tanay'ın ölüm tehditleri aldığı biliniyordu.

  ÇHD'den açıklama

  Tanay'ın saldırıya uğramasına ilişkin çeşitli hukuk kurumlarından kınama ve açıklamalar da geldi.

  Çağdaş Hukukçular Derneği'nden (ÇHD) yapılan açıklamada, "İstanbul eski Şube Başkanlarımızdan Av. Taylan Tanay dün gece silahlı saldırıya uğramış ve yara almadan kurtulmuştur. Av. Taylan Tanay'a yapılan saldırıyı kınıyor ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz" denildi.

  Özgür Hukukçular Derneği'nden kınama

  Özgür Hukukçular Derneği'nden yapılan açıklamada, "Bütün yaşamını ezilenlerin adalet ve özgürlük mücadelesine adayan meslektaşımız Av.Taylan Tanay'a geçmiş olsun diyoruz. Meslektaşımıza yapılan bu saldırıyı nefretle kınıyor, meslektaşımızı sonuna kadar sahipleneceğimizi açıkça deklare ediyoruz" denildi.

  Çağdaş Avukatlar Grubu da Twitter hesapları üzerinden yaptıkları açıklamada, saldırıyı, "Meslektaşımız ÇHD İstanbul Şube eski başkanı Av. Taylan Tanay'a yapılan saldırıyı kınıyor, kendisine geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyoruz" mesajıyla kınadı.

  Murat Aydın'ın özel haberi

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow