hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Baba Karamanoğlu: "Şikayetçiyim, davaya katılmak istiyorum"

  Baba Karamanoğlu: Şikayetçiyim, davaya katılmak istiyorum
  expand

  İstanbul Okmeydanı'nda çıkan olaylarda öldürülen Burak Can Karamanoğlu cinayeti ile ilgili olarak 3'ü tutuklu, biri firari toplam 5 sanıklı davanın ikinci duruşması görülmeye başlandı. Duruşmaya müşteki olarak katılan Burak Can Karamanoğlu'nun babası Halil Karamanoğlu "Şikayetçiyim, davaya katılmak istiyorum" dedi. Mahkeme babanın bu talebini oy birliğiyle kabul etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ikinci duruşmaya ölen Burak Can Karamanoğlu'nun babası Halil Karamanoğlu müşteki sıfatıyla katıldı.

  Tutuklu sanıklar Oğuz Kartal, Volkan Gezer ve Zafer Karadağ ile tutuksuz sanık Mustafa Samur ile avukatları hazır bulundu.

  Duruşmada söz verilen baba Halil Karamanoğlu, işçi emeklisi olduğunu ve Burakcan'ın 8 çocuğundan altıncısı olduğunu belirtti.

  Olay gününü anlatan Karamanoğlu, "Oğlum askerden döndükten sonra bir markette çalışıyordu. Ben o akşam kahvehanede oturuyordum, evde değildim. Oğlum işten çıkıp eve gitmiş. Annesine yemek yemeyeceğini dışarı çıkacağını söylemiş. Annesi ise 'Dışarıda olaylar var gitme' diye uyarmış ama oğlum 21.30 gibi evden çıkmış. 15 dakika sonra ise oğlumun adını bilmediğim bir arkadaşı beni arayarak 'Burakcan'ın kafasına taş isabet etti. Hastaneye kaldırdılar' dedi. Ben de Kasımpaşa Deniz Hastanesi'ne gittim" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Şikayetçiyim"

  Kendisine, önce oğlunun yaralı olduğunu tedavi gördüğünün söylendiğini ifade eden baba Karamanoğlu, "Bir süre sonra doktor gelerek bana oğlumun başına isabet eden kurşun sonucu hayatını kaybettiğini söyledi" diye konuştu.

  Burak Can Karamanoğlu davası başladı

  Mahkeme Başkanı Metin Tamirci'nin "Oğlunuzun herhangi bir siyasi oluşumla ilişkisi olup olmadığını" sorması üzerine baba Karamanoğlu, "Oğlum askerden yeni gelmişti ve işe başlamıştı. Oğlumun herhangi bir siyasi oluşumla alakası yoktu" yanıtını verdi. Baba Karamaoğlu, "Şikayetçiyim, davaya katılmak istiyorum. Adalete güveniyorum" dedi.

  Mahkeme babanın bu talebini oy birliğiyle kabul etti. Duruşmada tanıkların dinlenilmesine geçildi.

  İddianameden...

  Berkin Elvan'ın cenazesinin kaldırıldığı 12 Mart 2014 tarihinde Okmeydanı'nda çıkan olaylarda Burak Can Karamanoğlu silahla vurularak öldürüldü.

  Yapılan operasyonda Oğuz Kartal, Volkan Gezer, firari sanık Gökhan Koca, Zafer Karadağ ve Mustafa Samur hakkında soruşturma yürütüldü.Soruşturma kapsamında Burak Can'ın vurulduğu silah Mustafa Samur'de ele geçirildi. Araştırmada ruhsatsız silahın Oğuz Kartal'a ait olduğu tespit edildi. Oğuz Kartal'ın, olaydan sonra silahı Zafer Karadağ'a Zafer Karadağında Mustafa Samur'a sattığı tespit edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Oğuz Kartal daha sonra silahı olay gecesi firari sanık Gökhan Koca'ya verdiğini söyledi.

  Soruşturma sonucunda 5 kişiye dava açıldı. Oğuz Kartal, Volkan Gezer. ve Gökhan Koca hakkında, "Terör örgütüne üye olmak", "Örgüt adına eylem yapmak", "Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet", "Ruhsatsız silah bulundurmak" ve "Kasten cinayet" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Üç sanık, ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 12 yıl 9 aydan 52 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

  Şüphelilerden Mustafa Samur, "Ruhsatsız silah bulundurmak" ve "Kasten adam öldürmek" suçlarından müebbet hapis ve 6 aydan 3 yıla kadar, Zafer Karadağ ise "Ruhsatsız silah ticaretinden" 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow