hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Akar: "Suriyeli vatandaşlar topraklarına dönecekler"

  Bakan Akar: Suriyeli vatandaşlar topraklarına dönecekler
  expand
  KAYNAK DHA

  Terörle mücadele ve hudut güvenliği konferansında konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Suriyeli vatandaşlar da güvenli bir şekilde, gönüllü bir şekilde, saygın bir şekilde evlerine, topraklarına dönecekler. Bu imkanı bu fırsatı sağlayacağız. Burada bazıları çıkıyor 'biz Suriyelileri göndereceğiz' diyor. Ya biz göndermeyeceğiz demiyoruz ki. Bunun bir usulü var" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Beyoğlu Belediyesi ev sahiplinde Hasköy Kültür Sanat ve Gösteri Merkezinde 'Terörle mücadele ve hudut güvenliği' konulu konferansta konuştu. Akar, "Suriyeli vatandaşlar da güvenli bir şekilde, gönüllü bir şekilde, saygın bir şekilde evlerine, topraklarına dönecekler." dedi.

  Bakan Akar, "Dünyada artık bir şekilde savaş ilanı çıkmıyor. Savaş ilan edilmiyor. Herhangi bir savaş ilan etmeden sadece ve sadece birtakım maşalarla birtakım kuklalarla devletler kendi amaçlarına ulaşmaya çalışıyorlar. Bunları kullanmak suretiyle bir tarafta teröristler var, terör var. Bir tarafta nükleer savaştan bahsediliyor. Dolayısıyla böyle bir coğrafyada bizde burada halkımızın, milletimizin 85 milyonu hakkımızı koruyarak hayatımızı, bekamızı ve güvenliğimizi ve refahımızı sağlamak için gece gündüz gayret gösteriyoruz. Bizim artık etki alanımız genişledi. Avrupa, Asya, Afrika bizim etki alanlarımız. Bizim orada gitmemiz gelmemiz işlerimiz var, yapacaklarımız var. Yapmamız gerekenler var. İlgi alanımız da bütün dünya. Ne demek bu? Bütün dünyayla ilişkimiz var. Herkesle ilişkimiz var. Artık eski Türkiye yok. Eski Türkiye bitti" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "600 BİNİ ORADAKİ ŞARTLAR NORMALLEŞTİKÇE DÖNDÜ"

  Bakan Akar, "Efendim Suriyeli kardeşlerim, Suriyeli vatandaşlar da güvenli bir şekilde, gönüllü bir şekilde, saygın bir şekilde evlerine, topraklarına dönecekler. Bu imkanı bu fırsatı sağlayacağız. Burada bazıları çıkıyor 'biz Suriyelileri göndereceğiz' diyor. Ya biz göndermeyeceğiz demiyoruz ki. Bunun bir usulü var." dedi.

  Akar sözlerine şöyle devam etti:

  "Bu insanlar varil bombasından kaçıyor arkadaşlar. Varil bombasından. Analarını, babalarını, çoluklarını, çocuklarını kaybettiler. Bizim milletimiz büyük bir millet, asil bir millet, alicenap bir millet. Gelmişler hudutta dayanmışlar, o günleri hatırlayın. Kadının kucağından bir çocuk var, elinde bir çocuk var. Babası anası yerde sürünerek geliyor yürüyemiyor. Hayır mı diyecektik bunlara, adamlar öldürüyorlar varil bombasıyla öldürüyorlar katlediyorlar.

  Uçaklarla, tanklarla, toplarla. Bizim medeniyetimiz gereği inancımız gereği bunları aldık, kabul ettik. Fakat bunlar hep burada kalacaklar diye bir şey yok. Bazıları burada rol kapmaya çalışıyor. Zaten oradaki hayat normalleştiği zaman buradaki insanlarda usulüne uygun şekilde evlerine, barklarına, topraklarına dönecekler. Nitekim bugüne kadar, oradan gelen 4 milyon civarında Suriyeli vardı. Daha sonra bunlardan 600 bini, oradaki şartlar normalleştikçe döndü. Dönmeye devam ediyor. 5 yılda, bu hudutlarda 3 milyon 350 bin kişi engellendi. Engellemeye devam ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yani burada açık olmasına rağmen maalesef her nedense anlamak mümkün değil. Tekrar tekrar bunu ortaya koyuyorlar. Ve diyoruz ki yani bu yaptıklarınızla bize bir şey yapmıyorsunuz. Burada Mehmetçik büyük bir moralle büyük bir motivasyonla, vatan millet aşkıyla hudut görevini yaparken sizin bu konuşmalarınız sizin bu yazışmalarınız onların emeğine saygısızlık. Çok yanlış, çok ayıp" dedi."

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow