hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Fidan'ın 'uzak durun' uyarısı kime? İşte yeni dönemin şifreleri

  Bakan Fidanın uzak durun uyarısı kime İşte yeni dönemin şifreleri
  expand
  KAYNAKMilliyet

  Dışişleri Bakanı Fidan'ın 'Üçüncü tarafların PKK/YPG’li tesislerden ve şahıslardan uzak durmasını tavsiye ediyorum' sözlerinin hemen ardından Milli Savunma Bakanlığı'ndaki olağanüstü toplantı akıllara '5. kara harekatı yolda mı?' sorusunu getirdi. Ankara'daki saldırı girişiminin ardından yaşanan gelişmeleri Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Terör örgütlerine yönelik darbeler tüm hızıyla devam ederken Irak'ın kuzeyine yönelik peş peşe başarılı operasyonlar gerçekleştirildi. MSB'den yapılan açıklamada, Irak'ın kuzeyindeki Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerinde Bölücü Terör Örgütü'ne yönelik hava harekatları düzenlendiği, icra edilen hava harekatlarıyla bölücü terör örgütü tarafından kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 22 hedefin imha edildiği belirtildi. Harekatın, PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek Irak'ın kuzeyinden halklara ve güvenlik güçlerine yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak amacıyla; Birleşmiş Milletler Anlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı doğrultusunda düzenlendiği bildirildi.

  ÇOK SAYIDA TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

  İcra edilen harekatlarda azami oranda yerli ve milli mühimmat kullanılarak çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilerek, "Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin beka ve güvenliği için terörle mücadeleye tek bir terörist kalmayıncaya kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir. Bu harekat sırasında; masum sivillerin, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır" ifadeleri kullanıldı.

  BAKAN FİDAN'IN 'ÜÇÜNCÜ TARAFLAR' AÇIKLAMASI

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanlığı'na yönelik terör saldırısı girişimine ilişkin de, "Terörle mücadelede Türkiye'nin tavrının ne kadar net olduğu bilinen bir husustur. Bu son olaydan sonra da istihbarat ve güvenlik güçlerimizin yaptığı çalışmalar neticesinde iki teröristin Suriye'den geldikleri, burada (Suriye) eğitim gördükleri açıklığa kavuşmuştur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Fidanın uzak durun uyarısı kime İşte yeni dönemin şifreleri

  Bu vesileyle Irak ve Suriye'de PKK/YPG'ye ait olan bütün altyapı-üstyapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin, istihbarat unsurlarımızın topyekun meşru hedefidir. Üçüncü tarafların PKK/YPG’li tesislerden ve şahıslardan uzak durmasını tavsiye ediyorum. Silahlı kuvvetlerimizin bu terör saldırısına cevabı son derece net olacak. Böyle bir eylemi gerçekleştirdiklerine bir kez daha pişman olacaklar" ifadelerini kullandı.

  MSB'DE KRİTİK ZİRVE

  Öte yandan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve MİT Başkanı İbrahim Kalın Milli Savunma Bakanlığı'nda bir araya geldi. Bu toplantı ile birlikte '5. kara harekatı mı geliyor?' sorusunu da akıllara getirdi. Bakan Fidan, 'Üçüncü tarafların PKK/YPG’li tesislerden ve şahıslardan uzak durmasını tavsiye ediyorum' cümlesi ne anlama geliyor? Terörle mücadelede yeni bir döneme mi girildi?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Fidanın uzak durun uyarısı kime İşte yeni dönemin şifreleri

  İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA SALDIRI BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLDU

  Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Milliyet'ten Sercan Dinç'e dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

  Ağar'ın değerlendirmeleri şöyle; Şimdiye kadar Türkiye, başta ABD ve Rusya ile yapmış olduğu mutabakatlar ve bölgedeki hassasiyetler nedeniyle YPG/PKK örgütünün terörist unsurlarını nokta atışlarıyla vurdu. Ama bir diğer tarafıyla oradaki diğer faaliyetlerin yani 30 km derinliğin ötesindeki faaliyetlerin küresel ve bölgesel hassasiyetler nedeniyle farklı şekillerde ele aldı. Meseleyi muhattap olduğu ülkelerle çözme neticesinde hareket etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ancak en son İçişleri Bakanlığı'na yapılan saldırı bardağı taşıran son damla oldu. Doğrudan doğruya Ankara'nın devlet kurumlarının hedef alındığı ve siyasetin, siyasi iradenin ve egemenliğin bir şekilde hedef alındığı gözüküyor. Yani eylem derinleşmedi, söndürüldü ama böyle bir niyeti olduğu gözüküyor. Bu Suriye'den geldi.

  TÜRKİYE ÇOK NET OLARAK BİR ŞEY SÖYLÜYOR: ZARAR GÖRMEYİN!

  Şimdi ABD'nin özellikle Barış Pınarı Harekatı sırasında yapılan mutabakatlar çerçevesinde bunlar silahlarını, her şeylerini alıp 30 km ötede aşağısına çekilip gideceklerdi ve Türkiye, YPG/PKK/PYD üzerinden kesinlikle bir tehditle karşı karşıya kalmayacaktı. Ama bu zaman içerisinde gerçekleşmedi. Bir diğer tarafıyla da Suriye merkezli, Türk devletinin aklını manipüle etmeyi amaçlayan, iradesini, egemenliğini manipüle etmeye çalışan bir eylemle karşı karşıya kaldık.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  UZAK DURUN UYARISI KİME?

  Böyle olunca Türkiye çok net olarak bir şey sölüyor; 'Bundan sonra şu ana kadar vurduklarımın ötesine daha farklı hedefleri de vuracağım ve bunlardan siz zarar görmeyin!' Zarar görmeyin dedikleri kimler? YPG/PKK/PYD terör örgütüyle iş tutanlar. Bunlar kimler? Söyleyelim...

  1 - Amerika Birleşik Devletleri
  2 - İngiliz Özel Kuvvetleri
  3 - Fransa Özel Kuvvetleri

  Sadece bu mu? Hayır sadece bu değil. Bir diğer tarafıyla da rejim unsurları ve Şii milisler. Bir diğer tarafıyla Rusya'nın YPG/PKK terör örgütüyle iş birliği geliştirdiği alanlar ve ortak kullandığı alanlar. Bir diğer tarafıyla KYB yani Süleymaniye tarafı. Bir diğer tarafıyla Sincar başta olmak üzere Irak ve merkez hükümeti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow