hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Kacır tarih verip açıkladı Gezeravcı'nın ardından nefesleri tuttuk

  Bakan Kacır tarih verip açıkladı Gezeravcının ardından nefesleri tuttuk
  expand
  KAYNAKHürriyet

  İlk Türk vatandaşı astronot Alper Gezeravcı’dan sonra ikinci astronotomuz Tuva Cihangir Atasever de uzaya çıkmak için geri sayıma başladı. Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşu, 8 Haziran 2024’te Virgin Galactic’in ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleşecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dün astronotlar Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever ile ‘Yeni Uzay Görevi ve Bilim Misyonu’ başlıklı basın toplantısı düzenledi. Bakan Kacır, Türk bilim tarihi açısından oldukça önemli süreçlerden geçtiklerini kaydederek, “Ortaya koyduğumuz ‘Türk Astronot ve Bilim Misyonu’ ile ülkemizin uzay yolculuğunda yeni bir sayfa açtık.

  Bakan Kacır tarih verip açıkladı Gezeravcının ardından nefesleri tuttuk

  Uzaydaki hak ve menfaatlerimizi daha güçlü bir şekilde koruyabilmek, küresel uzay yarışında önemli bir oyuncu olabilmek adına Milli Uzay Programı’mızı ilan ettik. Program kapsamında 10 hedef belirledik. Türkiye için artık uzay bilimi ve teknolojilerinde yeni bir dönem başlamıştır. Sırada diğer astronotumuz Tuva Cihangir Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşu bulunuyor” diye konuştu.

  Kacır, özetle şunları söyledi:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  7 DENEY YAPACAK

  “Yaklaşık 1.5 saatlik bir sürede gerçekleşmesi planlanan bu uçuşta; astronotumuzu taşıyacak ‘VSS Unity’ yörünge altı aracı, önce taşıyıcı uçak aracılığıyla 45 bin feet’lik yüksekliğe erişecek. Ardından roket motorunu ateşleyerek yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaşacak. 3 dakikaya yakın sürecek bir serbest düşme fazının ardından, mikro yer çekimi ortamında biyolojik moleküllerden gen analizlerine, metabolizma değişimlerinden baskılayıcı hücrelere, insülin kaleminden radyasyon analizine kadar 7 deney icra etmek de mümkün olacak.

  Astronotumuz Tuva Cihangir Atasever tarafından birbirinden farklı disiplinlerde gerçekleştirilecek olan deneylerin, bilim insanlarımızın yürüttükleri araştırmalara önemli kazanımlar getireceğinden şüphem yok.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow