Bakan Özhaseki: Rekor sayıda konut yenileyeceğiz

Bakan Özhaseki: Rekor sayıda konut yenileyeceğiz © AA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili konuştu, bir yılda 500 bin evi yıkıp yeniden yapacak bir formül geliştirdiklerini söyledi. Özhaseki, "Rekor sayıda konut yenileyeceğiz. Ekonomiyi inşaat sektörüyle tetikleyeceğiz" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'de Melikgazi Belediyesi tarafından Kazım Karabekir Mahalesi'nde 7 bloktan oluşan 392 daireli kentsel dönüşüm konutları ve sosyal tesislerinin temel atma töreninde konuştu. Özhaseki, Türkiye’de Kentsel dönüşüm seferberliği ilan ettiklerini belirterek, şunları söyledi:


'Sene içinde 500 bin evi yıkacağız'


"Yeni baştan başlıyoruz. ülkemizi depreme hazır tutmaya çalışıyoruz. Deprem adam öldürmüyor, kötü yapılar adam öldürüyor. Ülkemizin topraklarının yüzde 66'sı biri ve ikinci deprem kuşağında. Nüfusun yüzde 22'si deprem bölgesinde yaşıyor. Yakın zamanda İstanbul'da olabilecek deprem için uzmanlar bizi korkutuyor. İstanbul depremi için hazırlık yaptık. Sene içinde 500 bin evi yıkıp yeniden yapacak bir formül geliştirdik. Finansman rezerv ve diğer konularda hazırlıkları yaptık. Türkiye'yi 15 yıl içinde en şiddetli depreme hazır hale getireceğiz. Hesaplarımızı iyi yaptık. Sosyal ve konut alanlarını yeniden donatacağız. Akıllı ve yeşil evler yapacağız. Gelecek yıl Türkiye'de başlattığımız bu çalışma ile ülkemizi depreme hazır hale getireceğiz ve ülke ekonomisine canlılık kazandıracağız. Kayseri'de yapacağımız bu evler depreme dayanıklı evlerdir.’’


'Ekonomiyi inşaat sektörüyle tetikleyeceğiz'


Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm seferberliği ile devletin depremden dolayı 100 milyar dolarlık kaybının önüne geçileceğini, 15 yılda yapılacak çalışmalarla ülkedeki tüm evlerin depreme dayanıklı hale getirileceğini anlattı. Bakan, bu sayede inşaat sektöründeki 250 sektörle ilgili ekonomiye can verecek, piyasayı olumlu yönde tetikleyeceklerini ekledi.


Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da, Kazımkarabekir Mahallesi'nde kentsel dönüşüm ile 2 bin 100 daireyi projelendirdiklerini, temelini attıkları ilk etaptaki 392 daire ile birlikte 3 cami, 1 okul ile 103 bin metrekarelik yeşil alandan oluşan imar uygulamasını başlattıklarını dile getirdi.


Törene AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ve Hülya Atçı Nergis, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti İl Başkanı Cahit Özden, ilçe belediye başkanları daire müdürleri ve protokol mensupları ile mahalle sakinleri katıldı. Toplu halde atılan temel sonrası Bakan Özhaseki inşaatta çalışacak işçilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS