hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Soylu açıkladı: Gabar Dağı'nda 2'si gri kategoriden 4 terörist etkisiz hale getirildi!

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Gabar Dağı'ndaki 7 teröristten 4'ü bugün etkisiz hale getirildi. İkisi gri kategorideydi" açıklamasında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gabar Dağı'ndaki son duruma ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

  Bakan Soylu, "Gabar Dağı'nda 7 terörist vardı 4'ü gitti şimdi 3'ü kaldı. Cudi Dağı tertemiz." ifadelerini kullandı.

  Konuya ilişkin detaylı bilgilendirme yapan Soylu, "Bu ay da şimdi Gabar Dağı'nda teğmenimizin katıldığı rahmetli İsmail'in intikamını alacağını kendine yemin ettiği, eşi hamile olan ve 10 gün sonra çocuğunu doğuracak olan teğmenimiz bugün sıcak çatışmaya giriyor ve timiyle beraber 4 teröristi etkisiz hale getiriyor 2 metreden. Mağarayı tespit ediyorlar 2'si gri kategoride olan 4 teröristi etkisiz hale getiriyorlar. Gabar Dağı'nda 7 terörist vardı 4'ü gitti şimdi 3'ü kaldı. Cudi Dağı tertemiz. Şimdi bu kahramanlara şarapnel el bombası atıyorlar. Şarapnelde sırtı yaralanıyor. Allaha çok şükür ilk müdahale yapıldı şimdi GATA'ya getireceğiz. 2 yaralımız oldu 4 terörist de etkisiz hale getirilmiş oldu. Türkiye işte böyle bir kahraman mücadeleyi yürütüyor." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

  "DEAŞ'LA GÖĞÜS GÖĞÜSE ÇARPAN TEK ÜLKEYİZ"

  Gabar'da petrol kuyusu açıldı, verimliliği ve kalitesi iyi bir petrol. Çalışmalar yapılıyor, yakın zamanda yeni kuyular bulma ümidi içerisindeler. Bu yıl PKK'ya katılan 57 kişi. Biz bu rakama 5558'den geliyor ve şimdi 57 kişi. Terör örgütünden teslim olan 125. PKK, Türkiye'ye baskı oluşturmaya çalışırken, biz onun içini baskı altına aldık. Terör örgütüne 2015-2016 yıllarında 3 bin civarında terör saldırısı varken, bugün bu saldırı 180'ler civarında. Doğu'nun makus talihini Tayyip Erdoğan yendi. Hem de Gezi olaylarına, 17-25 Aralık'a rağmen, 6-8 Olaylarına rağmen. Sur nasıldı? Şırnak nasıldı? Cizre nasıldı? Yakıp yıkmışlardı, insanları korkutmuşlardı. Bugün bir medeniyetin yeniden ihya edildiğini hep beraber görüyoruz. Fırat Kalkanı neden yapıldı? Biz DEAŞ'la göğüs göğüse çarpışan tek ülkeyiz. Temizlediğimiz yerlerde bu mücadeleyi sürdüren tek ülkeyiz. FETÖ'yle mücade etmedik mi? FETÖ'ye diz çökerttik. ABD'nin korumasına rağmen diz çökerttik. Tayyip Erdoğan, Türk tarihine altın harflerle geçecektir. Tendürek'in üssünü bir uzay üssüne döndürdük. Doğu'nun makûs talihini Recep Tayyip Erdoğan yendi, bu milletle yendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Radikal sol örgütlerinin dağlarda örgüt elemanları vardı, bir tane örgüt elemanları dağlarda kalmadı. FETÖ’ye Türkiye’de diz çökerttik, Amerika’ya rağmen diz çökerttik, Avrupa’da korunmasına rağmen diz çökerttik. Tayyip Erdoğan, Türk tarihine altın harflerle büyük isimlerle geçecektir.

  Ben Avrupa’nın ülkelerini biliyorum, nasıl demokrasiyi işlettiklerini de biliyorum, kimlere nasıl davrandıklarını da biliyorum. Kendi içlerine yönelik bir demokrasi işleyişlerinin olmadığını da biliyorum.

  Bakan Soylu açıkladı: Gabar Dağında 2si gri kategoriden 4 terörist etkisiz hale getirildi

  "TÜRKİYE’NİN 1100 KİLOMETRENİN ÜZERİNDE SINIR DUVARI VAR"

  Türkiye’nin 10 yıl önce 1 kilometre sınır duvarı mı vardı, bugün Türkiye’nin 1100 kilometrenin üzerinde sınır duvarı var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Babacan bu ülkenin yetiştirdiği bir insan, siyaset bu kadar ucuz mu? Şu nedir, “Paris’te düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum” Bizim içimizdeki Amerikalılara ne diyeceğiz?

  Teröristlere başsağlığı dileyenler bizim içimizdeki ABD'lilerdir. Meşru iki siyasi partinin başkanları teröristlere başsağlığı diliyorlar. Yazıklar olsun. CHP'liler Türk bayrağını kaldırmalarında bizim için problem yoktur diyorsa, benim için vardır. Bu siyasi partinin varlığının sebebi bu millettir. Tarihte bu kadar büyük bir fütursuzluk olmadı.

  Fransa’da Davutoğlu ile Babacan’ın başsağlığı dilediği sözde yürütme kurulu üyesi, KCK’dan, PKK’dan bu talimat, Türkiye’deki meşru siyasi yapılarına gidiyor. Kimse Davutoğlu’nun, Babacan’nın bizi beğenmeyerek Fransa’daki teröriste başsağlığı dilemesine, Kimse İYİ Parti’nin masa altından HDP ile söylediği sözlere kafasını eğerek oynaşmasına seyirci olmayacaktır.

  TAKSİM PATLAMASINA İLİŞKİN BİR İSİM DAHA YAKALANDI

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Taksim patlamasının planlayıcısı olan Bilal Hassan'ı Edirne’den alıp yurtdışına kaçıran bir kişinin Bulgaristan’da olduğunu tespit ettik. Bulgaristan ile konuyu görüştük. Saat 18 sularında Edirne’den bize teslim ettiler. Bulgaristan’a iş birliği için teşekkür ediyoruz.

  POLİSLERE MÜJDE

  Bakan Soylu yaptığı açıklamalarda, “Polislikte bir ustalık çıraklık ilişkisi vardır. Usta çırak ilişkisi bir kere koptu mu tekrar inşa etmek en az 15 yıl alır. 130 binin üzerinde yeni polis aldık. Neredeyse Emniyet Teşkilatının yarısına yakını değişti. Polisimizin çalışma saatleri ben geldiğimden beri söylüyorum 12-36 olmasını istiyoruz. 12-36 çalışan polisimiz 4 grup çalışacak ve polisimiz istirahatinden fedakarlık etmeyecek. Arkadaşlarımız ek görevlere çıkıyorlar ve bunun karşılığında mesai almıyorlar. Mesaiyi ücretlerini yüzde 52’ye çıkardık. Bir personel ek bir hizmete gidiyorsa bir ay içerisinde amiri ona telafi dinlenmesini yapacak. Polislerimiz şark görevinden döndükten sonra istediği vilayete gidebilecek. Şark görevi sürelerini düşürmüştük daha da düşürüyoruz. 6 yıllık şark görevi süresi bırakmıyoruz. Eğer bir kişi şark görevine gidiyorsa ve eğer iki şark görevini bir arada yapmak istiyorsa ona da imkan sağlıyoruz. Bizim İstanbul, Ankara ve İzmir hariç büyükşehirlere kendi şehrinden polis göndermeme kararımız vardı ve o kararı seneye değerlendirmeye alacağız ve yüzde 20 kota koyacağız. Polisimiz sınavlara ek görevlere gittiği zaman kaç oturuma katılıyorsa o kadar oturum parası alacak. Şu anda iki şark var. iki türlü hamlemiz var o konuda belki iki şarkı birleştirip azaltabiliriz ya da bire indirebiliriz” şeklinde konuştu.

  Polis intiharları hakkında da konuşan Bakan Soylu, “Özellikle çok irite edilen intihar mevzusunda biz bu konuda uzun zamandır bir çalışma yapıyoruz ve bu konuda çok konuşulmaması lazım. Çünkü bu tetikleyici bir şey. Avrupa’da hangi oranlar varsa bizde de ona yakın rakamlar var. Pandemi ile beraber binde 26’ya çıkmış. Bu intiharların sebebi 4’te biri olarak evlilik çıkıyor. Ekonomik sebeplerden, kripto paralar ve sanal bahislerden çıkıyor. Duygusal sebeplerden ortaya çıkıyor. Polis memurlarına psikologlarımız rehberlik yapıyor. Bir kısmı emniyet içerisinde psikoloğa gitmek istemiyorlar. Dışarda psikolojik tedavi almak isteyen polislerimizin de masraflarını biz karşılayacağız. Kendi bütçenizden fazla harcamamanız lazım diyoruz, ayağınızı yorganına göre uzatın diyoruz. Bu uyarıları da polisimize yapıyoruz. Polis üzerinde siyasal baskı yapmaya çalışan ve konsantrasyonunu düşürmeye çalışan bir yapı var” ifadelerini kullandı.

  Polislerin ekonomik durumlarına katkıda bulunmak için yapılan çalışmalara değinen Soylu, “Polis Sandığına kayıtlı memurlarımız bugün emekli olsa bir milyon 600 bin lira para alacak. Ulaştırma Bakanlığımız da Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’nda yüzde 15’lik normal yaptıkları personel indirimini, polisimize yapacaklar. Müzelerde ise Kültür Bakanlığımız çalışma yapıyor” ifadelerine yer verdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow