Bakkallar, kasaplar, manavlar ve marketler sokağa çıkma kısıtlamasında açık olacak mı?

Bakkallar, kasaplar, manavlar ve marketler sokağa çıkma kısıtlamasında açık olacak mı?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede bakkallar, manavlar, kasaplar ve marketler ile ilgili yapılacak uygulama paylaşıldı. Buna göre kısıtlama başlamadan 1 gün önce, hafta sonu ve hafta içi bu işletmelerde farklı sistem uygulanacak. Peki, hangi işletme ne zaman çalışacak, bakkallar ve marketler açık olacak mı?

19 Mayıs ve öncesinde uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili detaylar yeni genelgede yerini aldı. Bakkallar, marketler, manavlar ve kasaplar için uygulanacak sistem paylaşıldı. İşte gün gün bu işletmelerin açık olup olmayacakları ve çalışma saatleri…

15 MAYIS 2020 CUMA

Kısıtlama başlamadan bir gün önce yani 15 Mayıs 2020 Cuma günü market, bakkal, manav ve kasaplar saat 23.00’a kadar faaliyetlerine devam edebilecek.

16 MAYIS 2020 CUMARTESİ VE 17 MAYIS 2020 PAZAR

Kısıtlamanın ilk günü olan 16 Mayıs 2020 Cumartesi günü ve ikinci günü olan 17 Mayıs 2020 Pazar günü market, bakkal, manav, kasaplar ve online satış yapan işletmeler de kapalı olacak.

18 MAYIS 2020 PAZARTESİ VE 19 MAYIS 2020 SALI

Kısıtlamanın üçüncü ve dördüncü günlerinde ise yani 8 Mayıs Pazartesi ve 19 Mayıs Salı günleri marketler, bakkallar, manavlar ve kasaplar 10.00-16.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

UYMAYANLARA ADLİ İŞLEM YAPILACAK

Söz konusu tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar tarafından ilgili mevzuat uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS