hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Banka hesaplarında köstebek kuşkusu

  KAYNAKCNN TÜRK

  Son dönemde banka dolandırıcılığı giderek artmaya başladı. Öyle ki artık banka hesaplarınıza girip transfer dahi yapabiliyorlar. Peki, gizli hesaplara nasıl ulaşılıyor? Akıllara banka hesaplarında köstebek mi var sorusu geliyor. Detayları CNN TÜRK ekibinden Ceren Meriç, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Kırık’a sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mağdurlar o kadar arttı ki artık akıllara bankalarda köstebek mi var sorusu geliyor, dolandırıcılar sizi bankanın müşteri hizmetleri görevlisi gibi arayıp sizden onay istiyor.

  Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Kırık konuyla ilgili, “Birçok bankanın mağduru söz konusu ‘acaba içeride köstebekler mi var, dolandırıcılarla ortak mı çalışıyor?’ sorusunu beraberinde getirmeye başladı. Özellikle vatandaşları ‘sigorta geri ödemeniz var bunu gerçekleştirmek için birkaç işleme onay vermeniz gerekir’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

  İşte o onayı verdiğinizde iş işten geçmiş oluyor. Tüm banka hesap bilgileriniz ele geçiriliyor. “Aslında o onayı verdiğinizde sizin vadeli hesabınızdan vadesiz hesabınıza para transferi gerçekleşmiş oluyor bu durum ciddi mağduriyetlerle karşılaşmamıza neden oluyor. Birçok bankanın mağduru söz konusu, ister istemez akıllara acaba içeride köstebekler mi var sorusunu getirmeye başladı.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Banka hesaplarında köstebek kuşkusu

  Peki banka dolandırıcılığı son dönemlerde neden bu kadar artmaya başladı? Mağdur olmamak için nelere dikkat etmeliyiz?

  “Kendilerini bankadan arayan kişilere güvenmememiz gerekiyor. En yakın banka şubesine fiziksel olarak gitmeleri, hesap hareketlerini incelemeleri şart. Bankaların da güvenlik tedbirlerini alması gerekiyor son derece önemlidir.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow