hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Barış Boyun kimdir? Daltonlar Çetesi ve suç örgütü lideri Barış Boyun yakalandı mı?

  Barış Boyun kimdir Daltonlar Çetesi ve suç örgütü lideri Barış Boyun yakalandı mı
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Kırmızı bültenle aranan suç örgütü lideri Barış Boyun’un İtalya’da gözaltına alınmasıyla birlikte faili olduğu iddia edilen suçlar yeniden gündeme geldi. Peki, geniş kapsamlı bir suç şebekesine liderlik ettiği öne sürülen Barış Boyun kimdir, hangi suçlardan yargılanıyor?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Daltonlar Çetesi olarak bilinen suç örgütüne liderlik ettiği öne sürülen Barış Boyun’un beraberindeki iki isimle birlikte örgütü yönettiği iddia ediliyor. Hakkında bir süredir kırmızı bülten bulunan Boyun, 22 Mayıs’ta İtalya’da gözaltına alındı.

  BARIŞ BOYUN KİMDİR?

  2017 öncesi mafya Bilal Yaman ile beraber hareket eden Barış Boyun, Bilal Yaman'ın 2017'de tutuklanması üzerine içinde bulunduğu organize suç örgütünün lideri oldu. Savcılık iddianamesine göre örgütün mali kaynağı silah kaçakçılığı, yasadışı bahis ve uyuşturucu ticareti olarak biliniyor. Barış Boyun ve ona bağlı çeteler, Balkanlardaki mafya oluşumlarına para karşılığı taşeronluk yapıp cinayetler işleyen örgüt bu şekilde de gelir kaynağı sağlıyor. Boyun’un liderliğini yaptığı suç örgütüne yönelik suçlamalar ise şöyle:

  • 10 cinayetten sorumlu olan örgütün basında bilinen ilk cinayeti 21 Ekim 2021'de yaşandı. Kubilay Küçükaslan bir restoran çıkışı çete tarafından öldürüldü.
  • 16 Nisan 2022'de Kasımpaşaspor'un tribün lideri olan ve Emrah Ayverdi Çetesine de mensup olan Yüksel Usta Hüseyin Daltonlar Çetesinin motosikletli timi tarafından öldürüldü.
  • Sırbistan'da aktif olan büyük uyuşturucu çetesi Skaljari'nin yöneticilerinden olan Jovan Vukotiç, 8 Eylül 2022'de örgütün motosikletli timi tarafından öldürüldü.
  • İstanbul'da ünlü bir gece kulübünde çalışan Yasin Keskin, 22 Eylül 2022'de Barış Boyun'un tetikçileri tarafından gece kulübü önünde silahlı saldırı ile öldürüldü.Saldırı Halil Ay liderliğindeki Anucur Çetesine yönelikti.
  • Ferhat Mardin'in Çetesine mensup Halil Güzel adlı kişi 15 Ekim 2022'de Barış Boyun çetesi tarafından Bahçelievler'de öldürüldü.
  • Bir başka suç örgütü mensubu olan Murat Fırat Canlı adlı kişi 20 Kasım 2022'de Beyoğlu'nda öldürüldü.
  • 18 Ekim 2022'de Barış Boyun'un çetesine bağlı Edip Yalçın Gürcistan'da kökeni belli olmayan bir saldırı sonucu öldürüldü.
  • 19 Aralık 2022'de Anucur Çetesi, Daltonlar Çetesine silahlı saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda Daltonlar Çetesi mensubu Mehmet Emin Kalkan öldürüldü.
  • 24 Aralık 2022 Kağıthane'de Daltonlar Çetesi, Anucur Çetesine bağlı bir kafeye motosikletli timle saldırı gerçekleştirdi. Çatışmada olayla alakası olmayan Kur'an kursu hocası Ramazan Arslan çatışma arasında kalarak öldü.
  • 14 Ocak 2023'te Daltonlar Çetesi Haliç Köprüsü üzerinde Anucur Çetesi lideri Halil Ay'a silahlı saldırı düzenlediler. Halil Ay canlı kurtulurken Halil Ay'ın yanındaki Cumali Arslan hayatını kaybetti.
  • 2 Şubat 2023'te oto galerici Ferhat Yeşilkaya Şişli'de çete mensupları tarafından öldürüldü.
  • 23 Mayıs 2023'te Barış Boyun'un çetesine bağlı Emircan Yılmaz Abhazya'da kökeni belli olmayan bir saldırı sonucu öldürüldü.
  • 6 Ağustos 2023'te Fransa'da firari olan Halil Ay, saklandığı çiftlikte Daltonlar Çetesi mensubu Gülbey Dilsiz tarafından saldırıya uğradı. Saldırıda Halil Ay ve Gülbey Dilsiz öldürüldü

  Boyun'un yakalanma anına ilişkin paylaşılan görüntüler ise şöyle:

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow