hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Başbakan Davutoğlu'ndan operasyon açıklaması

  Başbakan Davutoğlundan operasyon açıklaması
  expand

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD'e yönelik hava operasyonuyla ilgili "Bizim için bugünden itibaren bu geniş kapsamlı bir süreçtir. Sadece bir günle, bir bölgeyle sınırlı değildir" dedi. Davutoğlu, operasyon öncesinde Suriye yönetiminin bilgilendirildiği yönündeki haberlerin doğru olmadığını söyledi. Davutoğlu, yurt içinde IŞİD, PKK ve DHKP-C'ye yönelik operasyonların da noktasal operasyonlar olduğunu belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ü ziyaret etti ve bu ziyaretin ardından gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Davutoğlu, IŞİD'e yönelik hava operasyonu, IŞİD, PKK ve DHKP-C'ye yönelik polis baskınları ve ABD ile varılan mutabakata ilişkin açıklamalarda bulundu. Davutoğlu özetle şunları söyledi:

  "Türkiye'nin ne kadar kritik bir süreçten geçtiği hepimizce malum. Çevre ülkelerin çoğunda kamu düzeni sarsılmış, terör örgütünün baskıları altında son derece kaotik bir dönem yaşanıyor. Güvenlik boşlukları sınırlarımızı etkiliyor. Türkiye kendi güvenliğini tahkim etmektedir. Çevredeki ülkelerin çoğunda seçim yapmayı bırakın, günlük hayatı bile sürdürmek mümkün değil. Ama Türkiye sadece bölgenin değil, dünyanın en güçlü demokrasilerinden biri olduğunu ortaya koydu.

  Türk F-16'ları IŞİD hedeflerini vurdu

  Türkiye yeni bir döneme hazırlanırken, milletimizin beklentileri doğrultusunda adımlar atarak, Türkiye'nin daha güçlü şekilde geleceğe hazırlanmasını sağlarken, üçlü bir kıskaç terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Bir taraftan daha biz 2013 Ekim ayında kendisini Terör örgütü olarak ilan ettiğimiz ve her aşamada da Suriye'deki yıkıcı ve tahrip edici özelliği dışında İslam dünyasında oluşturduğu kötü algı dolayısıyla açıktan tehdit olarak gördüğümüz DEAŞ'ın saldırıları... Suruç'ta intihar saldırısı ve dün itibariyle de sınırımıza saldırı. DEAŞ tehdidi açıkça gündemde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu tehditle mücadele için planlamalar yaparken, PKK'nın bir çok ilde araç yakmaları dışında Adıyaman'da bir askerimizi şehit etmesi, Ceylanpınar'da iki polisimizi şehit etmesi ve bunu küstahça alçakça üstlenmesi ve arkasından da Diyarbakır'da bir polisimizi şehit etmesi... Dikkatinizi çekerim, burada PKK'nın ve IŞİD'in terör eylemleri arasında neredeyse paralellik var.

  Ayrıca Suruç'ta katledilen vatandaşlarımızın acısı yüzümüzdeyken İstanbul'da yüzlerine maske takmaya devam eden DHKPC ve bağlantılı örgütlerin sahneye çıktığını görüyoruz. Türkiye'de demokrasi kökleşmiş, temsil kabiliyeti olağanüstü yüzde 95'e çıkmış bir Meclis tablosu varken teröre tevessül edilmesi hem tesadüf değil hem de tehdittir. Bu çerçevede Suruç saldırısı olduğu gün hatırlarsanız açıklamada şunu söylemiştim, bu saldırının hedefi Türkiye'dir. Şu anki değerlendirmemiz de aynı değerlendirmedir. DEAŞ'ın saldırılarında, PKK'nın saldırılarında, DHKPC'nin saldırıları da Türkiye'yi hedef almıştır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  HDP'li Baluken: IŞID operasyonunun zamanlaması manidar

  "Bu operasyonlar bir gün ve bir bölgeyle sınırlı değil"

  Bunun karşısında bizim atıl durmamız beklenemez. Dün güvenlik toplantısıyla, ilgili güvenlik birimlerimizi bir araya getirdik ve alınacak tedbirleri bir araya getirdik. Bugün başlatılan operasyonlar anlık operasyonlar değil, bu bir süreçtir. Nasıl ki terör Türkiye'nin güvenliğini tehdit ederken geçici değilse, bizim için de bugünden itibaren terör ve bu şer odaklarına yürüteceğimiz süreç bir günden ve bir bölgeyle sınırlı değildir. Bizim için de bugünden itibaren teröre, süreç geniş kapsamlı bir süreçtir. Sadece bir günle, bir bölgeyle sınırlı değildir. Alınacak tedbirleri tek tek gözden geçirdik. İl bazında, örgüt bazında değerlendirmeler yaptık. Başta TSK, MİT müsteşarlarımız olmak üzere güvenlikle ilgili birimlerimiz, en detay şekilde talimatlandırıldı.

  "Cumhurbaşkanı bilgilendirildi"

  Alacağımız tedbirler konusunda yaptığımız çalışmalardan sonra, toplantının bitişine müteakip, cumhurbaşkanımızı da arayarak atacağımız adımları arz ettim. Cumhurbaşkanımız İstanbul'da olduğu için ikili görüşme imkanımız olmamıştı. Yarın görüşmemizi İstanbul'da gerçekleştireceğiz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "IŞİD hedefleri yüzde 100 isabetle vuruldu"

  Şimdi geldiğimiz nokta itibarıyla söylüyorum, TSK aldıkları talimat çerçevesinde Türkiye'yi tehdit eden DEAŞ hedeflerini yüzde 100 isabetle, tam bir başarıyla ortadan kaldırmıştır. Sabah Genelkurmay Başkanından bilgi aldım, Cuma namazını müteakip de Başbakanlık Kriz Masasına giderek oradan da detaylı bilgiler alacağım.

  Dünya operasyonu böyle gördü

  "Operasyon hedefine ulaştı ve durmayacak"

  Şu andan itibaren de talimat çok açık ve nettir, hangi terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına tehdit oluşturacak şekilde yaklaşırsa, ikinci bir gerek olmaksızın gerekli tedip ve tedbir alınacaktır. Bir astsubayımızı şehit ettiler, bu vesileyle askerlerimize ve polislerimize rahmet diliyorum, katilleri mutlak surette cezalandırılacaktır. Dolayısıyla DEAŞ'a dönük tedbir hedefine ulaşmıştır ve durmayacaktır. Her an Suriye’nin üzerinde ve sınıra yakın bölgeleri gözetliyoruz. En ufak hareketlilik karşısında en şiddetli tepki gösterilecektir. Türkiye, tehdit eden her türlü hareket karşısında en kısa sürede en sert şekilde tepki gösterecektir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'Savaşa gireceğimiz' yönünde bazı yorumlara rastlıyorum. Burada açık suretle ifade edeyim. Bizim kimseyle bizim bu anlamda savaşa girmek, Suriye’de kriz 4 yılına yaklaştı ama Türkiye herhangi bir savaşın parçası haline gelmedi. Bunların bu tedbirlerin, dün aldığımız tedbirin ABD ile yürütülen müzakerelerle hiçbir alakası yoktur. Alakası yoktur derken, bilgilendirildi ama bu Türkiye’nin ulusal güvenliği bağlamında aldığı karardır.

  Operasyonların yeni karargahı: Başbakanlık Koordinasyon Merkezi

  "İncirlik ayrı bir süreç"

  İncirlik açıklmasıyla ilgili müzakereler, ayrı bir süreçtir. Bu operasyon Türkiye’nin kendi güvenliği için aldığı bir tedbirdir. ABD ile yürütülen müzakerelerle alakası yoktur bunu belirteyim. Alakası yoktur derken tabii ki bütün müttefikler bilgilendirildi. İncirlik'in açılması ve o bağlamdaki müzakereler ayrıdır, bu tedbirler ayrıdır.

  'Şam yönetimine bilgi verildi' gibi haberler görüyorum. Hayır, Türkiye kendi güvenliğini sağlarken kararlarını Ankara’da alır. Ama tabii ki müttefik ülkeleri bilgilendirdik. Aynı sahada müttefik ülkelerin askeri hareketleri var. Dün bu kararların alınmasına müteakip Dışişleri Bakanlığımız bilgi verdi. Ama ikisinin ayrı süreç olduğunu vurgulamak isterim. Dün saldırı olmamış olsaydı da ABD ile biz eğit-donat, güvenli bölge, DEAŞ çerçevesinde müzakerelerimiz olurdu, atılacak adımlar atılırdı. Bu konuda da belli bir noktaya gelindi.

  Obama'dan Türkiye ile mutabakat sonrasında Suriye açıklaması

  "297 kişi gözaltına alınmıştır"

  Saat 3 sıralarında Sınır ötesi operasyon başlarken, 16 ilimizde DEAŞ PKK ve DHKP-C unsurlarına karşı binlerce polisimizle operasyon yürütüldü. Türkiye’nin huzurunu, halkımızın huzurunu tehdit etme potansiyeli taşıyan bütün unsurlara dönük ortak yapılan ve sağlam bir istihbaratla noktasal operasyonlardı. Şu ana kadar 297 kişi gözaltına alınmıştır. Nerede kimlere dönük nasıl tavır alınacağı, bize aktarıldı. Biz de düğmeye basılması talimatını verdik ve bunlar şu an yürütülüyor.

  Ceylanpınar’da polislerimizin şehit edilmesiyle ilgili olarak 35 kişi, Diyarbakır’da da 19 kişi gözaltına alındı. Kimin bu cinayetlerle ilişkisi varsa, kimin varsa, bu bizim ülkemize polislerimizin ailelerine, askerlerimizin ailelerine borcumuzdur.

  Bir çok ilde IŞİD-PKK operasyonu

  "37 yabancı uyruklu var, bir DHKP-C'li öldürüldü"

  Kamu düzeninin sarsıntıya uğradığı bir ülke hiçbir zaman olmayacaktır. 297 gözaltı içinde 37 yabancı uyruklu vardır. Çok sayıda mühimmat ve silah ele geçirilmiştir. İstanbul’da ciddi bir terör odağı olarak yapılandırılan operasyonda, bir DHKP-C üyesi, silahla mukabelede bulunduğu için ölü olarak ele geçirilmiştir. 

  "Sonra kimse ‘niye müdahale edildi’ diye sormasın"

  Bu hafta sonu bazı grupların gösteri yapacakları bilgisine göre söylüyorum, Türkiye’de izin verilen yerde herkes yürüyüş yapma hakkına sahiptir. Devlete millete huzura meydan okurcasına, birileri cenaze gibi hepimizin saygı duyduğu, hele hele terör saldırısından vefat eden, bizzat ziyaret ettim yaralılarımızı. O vatandaşlarımızı Suruç’ta katledilen vatandaşlarımızın ailelerine tekrar taziyelerimi sunuyorum. Yaralılarımızı ziyaret ettik. Ama herhangi bir cenaze bahane edilerek, İstanbul sokaklarında maskeli ve silahlı gösteri yapılmaya kalkışmasın.

  İşte İncirlik mutabakatı

  "Maskeli yapıları tek tek tespit ediyoruz"

  Sonra kimse niye müdahale edildi diye sormasın, kimse neden bu şekilde müdahale edildi diye sormasın. Maskeli yapıları tek tek tespit ediyoruz. Tek tek yasanın gerektiği cezaya çarptırılacaklar.

  IŞİD militanları, PKK’nın ve bağlantılı grupların üyeleri ve DHKPC üyelerine yönelik operasyonlar aralıksız sürecek. Ağrı, Adıyaman ve Şırnak gibi belli yerlerde araç yakma, yol kesme, kırsal kesimde illegal yapılara yönelik faaliyetlere operasyon devem edecek.

  Elazığ'da otelde patlama

  "Bu bedelleri ödemeye hazır olmazsak, başımız dik olamayız"

  Kimse devletin gücünü ikame edemez. Kim yapıyorsa bunlara son verecek. Biz milli birlik ve kardeşlik projesini, Türkiye’yi entegre eden kaynaştıran bir proje milli bir proje olarak ele aldık ve bunu savunmaya devam ediyoruz. Ama buradan hareketle, birileri alanda boşluk tespit edip, bunları doldurmaya kalkmak suretiyle, eğer illegal yapılar oluşturmak isterse bunu çözüm süreciyle irtibatlandırmak doğru değildir.

  Kamu düzeni her ne suretle olursa olsun sağlanacak. Bu coğrafyada yaşamanın bazen bedelleri oluyor. Bu bedelleri ödemeye hazır olmazsak, başımız dik olamayız.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow