hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Başörtülü Merve Gürbüz Hava Harp Okulunda bir ilk olabilir

  Başörtülü Merve Gürbüz Hava Harp Okulunda bir ilk olabilir
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Üniversitelerin bazı bölümlerinden yatay geçişle öğrenci alması düzenlenen Hava Harp Okulu'nda başörtülü bir üniversite öğrencisi intibak eğitimine kabul edildi. Merve Gürbüz intibak eğitimini başarıyla tamamlarsa Hava Harp Okulunda 1,5 yıl eğitim alıp subay olabilecek. Ancak İçişleri Bakanlığına bağlanan Jandarma ve Sahil Güvenlik'teki gibi başörtüsünü serbest bırakan bir düzenleme Hava Kuvvetlerinde bulunmuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile üniversitelerin bazı bölümlerinden askeri okullara yatay geçiş hakkı tanınmıştı. Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, Selçuk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisi olan Merve Gürbüz, Hava Harp Okulu'na geçiş başvurusu yaptı. Şu anda okula kabul edilmesinden önceki son aşama olan intibak eğitimine tabi tutulan Gürbüz, Hava Harp Okulu'na kabul edilirse, ilk başörtülü öğrenci olacak.

  Hava Harp Okulu öğrenci ve komutanları hakkında iddianame

  Darbe girişiminin ardından İçişleri Bakanlığına bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında başörtüsü serbest bırakılmış ve bu karar geçtiğimiz ay Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Ancak Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda askeri personelin başörtüsü takmasını serbest kılan bir düzenleme bulunmuyor.

  Hava Harp Okulu öğrencilerine tahliye

  Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde yaşayan Gürbüz, Osmaniye Hasan Aybaba Anadolu Öğretmen Lisesi'nden mezun olduktan sonra Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'ni kazanmıştı. 23 yaşındaki son sınıf öğrencisi Merve Gürbüz, 3,5 ay önce Hava Harp Okulu'na yatay geçiş başvurusunda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hava Harp Okulu'na kadın öğrenci yasağı kalkıyor

  İlk olarak Hava Harp Okulu'nun sınavlarına tabi tutulan Gürbüz'ün, sağlık incelemesinde de pilot olmasına engel oluşturacak bir rahatsızlığa rastlanmadı. Bunun üzerine Muğla Milas'taki Hava Meydan Komutanlığı'na davet edilen Gürbüz, burada sınavlara tabi tutuldu ve uçuş eğitiminden geçirildi. Bu eğitimlerde "yalnız uçuş" adımını geçerek eğitimi başarıyla tamamlayan Gürbüz, Milli Savunma Bakanlığı'nca açılan mülakata girerek burada da başarılı oldu. Gürbüz hakkında yapılan güvenlik soruşturmasının ardından Hava Harp Okulu'nda intibak eğitimine başladı.

  Merve Gürbüz intibak eğitimini de başarıyla tamamlaması halinde, 13 Şubat'taki törende yemin ederek Hava Harp Okulu'na öğrenci olarak kabul edilecek ve eğitiminin kalan kısmını burada tamamlayabilecek. Kabul edilmesi halinde Hava Harp Okulu'nda 1,5 yıl eğitim görecek olan Gürbüz, teğmen rütbesiyle mezun olabilecek ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında görev alacak.

  İntibak eğitimine kabul edilen Merve Gürbüz'ün başörtülü olması basına da "ilk başörtülü" pilot olarak yansıdı. 15 Temmuz sonrasında ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile İçişleri Bakanlığına bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndaki personele başörtüsü takma serbestisi getirilmişti. Bu düzenlemeye göre, kadın personelin şapka, kep veya örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma renginde desensiz giysi giymesine izin verilmişti. Ancak Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeliyle ilgili böyle bir düzenleme bulunmuyor. Kuvvet personelinin ve Hava Harp Okulu öğrencilerinin de yemin törenlerinde diz altı etek giyme zorunluluğu bulunuyor. Gürbüz'ün Hava Harp Okulu'na kabul edilmesi ve ileride Hava Kuvvetlerinde subay olarak görev alması durumunda, kıyafet düzenlemesi değişmezse ne olacağı henüz belirsiz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow