hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bekir Bozdağ: 'Tayyip Beyi sevdiklerine boğdurmak için yapıyor'

  Bekir Bozdağ: Tayyip Beyi sevdiklerine boğdurmak için yapıyor
  expand
  KAYNAKAA

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Kılıçdaroğlu şimdi başka bir şey söylüyor: 'Tayyip Bey'i herkes seviyor'. 16 Nisan'a kadar saygı orucu kararı almışlar. Yani Tayyip Bey'i sevdiklerine boğdurmak için bunu yapıyorlar" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı, "Şimdi başka bir şey söylüyor: 'Tayyip Bey'i herkes seviyor'. 16 Nisan'a kadar saygı orucu kararı almışlar. Yani Tayyip Bey'i sevdiklerine boğdurmak için bunu yapıyorlar" dedi.

  Soylu, Baykal'a seslendi: Sana kaset kumpasını kim kurdu gösterelim

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bursa'da Anadolu Öğrenci Birliği üyeleriyle bir araya geldi. Burada 16 Nisan'daki referandumda oylanacak anayasa değişikliğiyle ilgili konuşan Bozdağ, Türkiye'de son 200 yıldır en iyi yönetim tarzının nasıl olması gerektiğinin tartışıldığını söyleyerek, yeniden bu tartışmanın yaşadığını ifade etti. Bozdağ, "16 Nisan, 200 yıllık tartışmaya milletin hakemliğinde nokta koyma günüdür" dedi.

  Kılıçdaroğlu: 'Tek adam'ı önce inkar ettiler şimdi kabul ediyorlar

  Referandumda "Evet" sonucu çıkması halinde "güçlü bir inşa girişimi" başlatacaklarını dile getiren Bozdağ, 15 Temmuz'daki darbe girişimine değindi. MHP liderini kastederek, "Neden Sayın Bahçeli 15 Temmuz'dan sonra yeni sistemin yapılabileceğinin sinyalini verdi?" diye soran Bozdağ, Türkiye'nin sadece darbe değil, işgal tehlikesiyle, dinde reform yapılarak Kuran'ın tahrip edilmesi tehdidiyle, ülkenin çökmesi tehdidiyle karşılaştığını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kılıçdaroğlu: Evet'in vebali ağırdır

  Geçmişte yaşanan askeri darbelere de değinen Bozdağ, "Bizim büyük bir Türkiye rüyamız varsa 10 yılda bir kıyamet kopan bir Türkiye'de gerçekleştirme şansımız yoktur. Onun için darbelere, krizlere, kaoslara karşı etkin mekanizmaları olan ve bunları adeta imkansızlaştıran bir sistemi hep beraber hayata geçirmeye çalışacağız" ifadesini kullandı.

  Kılıçdaroğlu sordu: Büyükelçimiz neredeydi?

  Terör örgütlerinin yarattığı tehdide değinen Adalet Bakanı Bozdağ, güçlü iktidar ihtiyacına işaret etti ve "Siyasi istikrar yetmez, güçlü iktidar olacak ki ülke daha cesur kararlarla ileri götürülsün. Zayıf iktidarlar cesur kararlar alamazlar. Güçleri yetmedi" diye konuştu.

  Avrupa ülkelerindeki propaganda faaliyetlerinin yasaklanmasını hatırlatan Bozdağ, Avusturya, Hollanda, Almanya, Belçika, İsviçre ve Danimarka'yı sayarak, "O zaman biz aziz milletimize 'Hayır'ın propagandasını yapanlar bunlar 'Evet'in propagandasını yapanlar bunlar. 'Hangisini diyeceğinize siz kendiniz karar verin' demeyecek miyiz?" şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bozdağ konuşmasında 16 Nisan'ı, "eski Türkiye'nin geri dönülmez bir şekilde gönderilmesini sağlayacak tarihi reformun yapılacağı gün" olarak niteledi.

  Konuşmasında CHP'yi de hedef alan ve anayasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi'ne götürmemesi üzerine yorumda bulunan Bozdağ, "Sizin oyunuza ihtiyaçları olmasaydı, hiçbir güç bunun Anayasa Mahkemesine gitmesine engel olamazdı" dedi.

  Bozdağ, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Necmettin Erbakan'ın ölüm yıldönümünde düzenlenen anma toplantısına katılmasını da eleştirdi. Bozdağ, Kılıçdaroğlu'nu hedef aldığı konuşmasında şunları söyledi:

  "Şimdi başka bir şey söylüyor. 'Tayyip Bey'i herkes seviyor. Her parti seviyor. Tayyip Bey'in aleyhine konuşursak adam 'Hayır'a verecek, birden incinip 'Evet'e dönebilir.' Onun için diyor ki CHP: '16 Nisan akşamına kadar 'Sayın Cumhurbaşkanı' deyin ya da 'Sayın Recep Tayyip Erdoğan' deyin, sakın Cumhurbaşkanı'na saygısızlık ifade eden bir dil kullanmayın' diyor. 16 Nisan'a kadar saygı orucu kararı almışlar. Yani Tayyip Bey'i sevdiklerine boğdurmak için güya bunu yapıyorlar. Ben de diyorum ki Sayın Kılıçdaroğlu: Bir dünya bir araya geldi, bu millet Tayyip Bey'i kimseye yedirmedi, senin bu şark kurnazlığına mı yedirecek? Tankların önüne yatanlar, kurşunlara göğsünü açanlar, jet savaş uçaklarının altında ölüme meydan okuyanlar, senin şark kurnazlığına yenilip sevdiği lideri senin dediğin gibi hançerleyecekler mi? Yok öyle bir şey."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow