hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bekir Bozdağ'dan Bilal Erdoğan açıklaması

  Bekir Bozdağdan Bilal Erdoğan açıklaması
  expand

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan hakkında gözaltı ve yakalama kararının bulunmadığını belirterek, olmayan kararın kalkmasının da söz konusu olmadığını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bozdağ, TBMM Adalet Komisyonu'nda HSYK yasa teklifinin görüşmelerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

  CHP'li bazı milletvekillerinin Bilal Erdoğan hakkında gözaltı, yakalama kararının kaldırıldığını söylemesi üzerine Bozdağ, "Sayın Bilal Erdoğan hakkında gözaltı, yakalama kararı olmadığını ifade etmek isterim. Olmayan kararın kalkması da söz konusu değildir. Türkiye'den ayrılması, başka bir ülkeye gitmesi, gizlenmesi, saklanması gibi şeylerin tamamı gerçek dışıdır. Bunların hepsi Hükümetimizi ve Sayın Başbakanımızı yıpratmaya dönük haberlerin basında, medyada yer almasından ibarettir" dedi.

  "El Kaide terör örgütüdür"

  El Kaide terör örgütü ve diğer terör örgütleri ile her türlü mücadeleyi sürdürdüklerini belirten Bakan Bekir Bozdağ, şöyle konuştu: "El Kaide, bir terör örgütüdür. Terörle hem ülkemizde hem de uluslararası işbirliği yaparak mücadele ediyoruz. Türkiye El Kaide terör örgütüne hiçbir destek vermemiştir. Nerede eli kanlı bir terör örgütü varsa, Türkiye bunların karşısında duran bir ülkedir. El Kaide de buna dahildir. Türkiye hangi
  ülkede olursa olsun, dini, dili, milleti ne olursa olsun her terör örgütünün karşısında durmaya ve mücadele etmeye devam edecektir. El Kaide ile ilgili 64 tane soruşturma, 16 kovuşturma yargıda devam etmektedir. Herhangi bir yerde istihbarat alındığında devletin bütün kurumları gereğini yapıyor. Türkiye'yi teröre destek veren bir ülke gibi gösterme gayretleri var. Bunlar boş gayretlerdir."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Lekelenmeme hakkı..."

  Bozdağ, hem hukukun üstünlüğüne hem de insanların haysiyetini ve onurunu koruyacak şekilde soruşturma ve kovuşturmaların yürütülmesine herkesin hassasiyet göstermesi gerektiğini belirterek, "Buna en önce bizim riayet etmemiz lazım. İnsanlar yargılanmadan damgalanırsa, mahkemeler beraat kararı verse de bu damgayı kaldırmak imkanı olmuyor. Lekelenmeme hakkı, soruşturma süresince herkesten önce yargı görevini yapanlar tarafından dikkate alınmalı, soruşturmanın gizliliğine büyük hassasiyet gösterilerek yerine getirilmeli. Buna herkes uymalı. Ev araması olsun, başka tür işlerde olsun dikkat edilmesi gereken ana hususlardır. Ancak Türkiye, epeyce bir zamandır medya ve televizyonlarla beraber soruşturmaların yapıldığı, insanların hak ve hukukunun gözetilmediği bir manzarayla karşı karşıya... Bu manzaradan Adalet Bakanı, siyasetçi ve kişi olarak ben de rahatsızım. Eminim tüm partiler ve siyasiler de bundan rahatsız. Türkiye'nin bu tür manzaralarla karşılaşmaması için elbirliğiyle çalışmamız gerekir" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow